Kerim: Koszty energii nadal będą rosnąć

Srgjan kerim un org
O kosztach energii w kontekście światowego kryzysu mówi Srgjan Kerim, zastępcą sekretarza generalnego ONZ w rozmowie z \"Rzeczpospolitą\".

Czy kryzys finansowy nie wpłynie na priorytety państw w ochronie klimatu?

Srgjan Kerim: W czasie ubiegłotygodniowego spotkania 40 ministrów środowiska w Warszawie nie było ani jednej osoby, która nie wspomniałaby o kryzysie finansowym w kontekście walki z globalnym ociepleniem. Może więc powstać mylne wyobrażenie, że kryzys finansowy pogrzebie nasze wizje dotyczące walki z ociepleniem. Państwa są świadome skutków kryzysu, ale każdy podkreślał, że zmiany klimatyczne są częścią prawdziwej ekonomii i mają wiele implikacji w zakresie bezpieczeństwa, energetyki, żywności, środowiska i zdrowia – wpływają na wszystko, co tak naprawdę dotyczy ludzkiego życia i przyszłości planety. Pomimo kryzysu będziemy nadal zajmować się zmianami klimatycznymi, by wypracować nowe porozumienie, które zastąpi protokół z Kioto.

Jednak pieniądze, które pochłonie kryzys, uszczuplą inwestycje w nowe technologie i przedsiębiorstwom będzie trudniej je finansować

Interwencje i gwarancje rządowe uspokoją rynki finansowe. Sytuacja wróci do normy. Trzeba pamiętać, że nie jest to pierwszy taki kryzys – pod koniec lat 80. mieliśmy spadek indeksów na giełdach na całym świecie. Kolejny kryzys nastąpił pod koniec lat 90. Inną kwestią jest, jak funkcjonują w tej wyjątkowej sytuacji gospodarki – czy krach finansowy przełoży się na produkcję, technologie i wzrost gospodarczy. Jednak zobowiązania dotyczące walki ze zmianami klimatu mogą być istotną częścią planu rozwoju gospodarczego. Wiele państw wskazuje np. na nowe możliwości, jakie niesie ograniczenie zużycia energii.

Łatwo jest mówić o nowych wyzwaniach w czasach prosperity. Teraz recesja zagląda do wielu krajów, co zresztą może skutkować zmniejszeniem emisji CO2.

Nie chodzi tylko o CO2, ale o nowe inwestycje, oszczędność energii – to będzie bodziec do rozwoju gospodarki. Zmiana wzorców konsumpcji i produkcji zawsze prowadzi do postępu. Tak właśnie było podczas rewolucji przemysłowej.

Jak przekonać firmy do takich inwestycji?

To im się po prostu opłaci. Będziemy potrzebowali coraz więcej energii, konieczne są więc technologie, które umożliwią jej produkcję przy użyciu jak najmniejszej ilości surowców. Ponieważ koszty energii będą rosnąć, opłacalne będą też inwestycje w technologie poprawiające wydajność jej wykorzystania.

Jak pan ocenia szansę na osiągnięcie nowego porozumienia zastępującego protokół z Kioto, który wygasa w 2012 r.?

Reprezentuję ONZ, a dla ONZ nowe porozumienie jest wśród najwyższych priorytetów. Wierzymy po ostatnich dyskusjach, że jest silna wola porozumienia po Kioto i że ratyfikuje je wiele państw. Konferencja COP 14 w Poznaniu będzie kamieniem milowym na tej drodze.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.