KE przyznała 10,5 mln euro na połączenie gazowe z Czechami

Komisja Europejska przyznała 10,5 mln euro polskiemu operatorowi gazociągów przesyłowych, spółce Gaz-System, na budowę gazociągu łączącego polski i czeski system przesyłu gazu - poinformował w czwartek operator. Połączenie może być uruchomione pod koniec 2011 r.
 

"Budowa polskiego odcinka gazociągu jest już realizowana i zostanie zakończona w 2010 roku. Po wybudowaniu gazociągu po stronie czeskiej i stacji pomiarowo-rozliczeniowej połączenie będzie mogło zostać uruchomione pod koniec 2011 roku" - podała polska spółka.

Gazociąg Polska-Czechy umożliwi przesył ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie. Jak informuje spółka, polski odcinek gazociągu o długości ok. 21 km będzie przebiegał od granicy polsko-czeskiej w rejonie Cieszyna, gdzie planowane jest nowe wejście do krajowego systemu przesyłowego, do rejonu Skoczowa, gdzie nastąpi włączenie nowego gazociągu do istniejącego systemu przesyłowego. Planowana długość czeskiego odcinka gazociągu to ok. 10 km.

Przyznana pomoc finansowa na budowę połączenia pochodzi z tzw. Recovery Plan, czyli European Energy Programme for Recovery. W ramach tego programu, KE wybrała 43 europejskie projekty energetyczne, które - w jej ocenie - ożywią unijną gospodarkę oraz zwiększą bezpieczeństwo dostaw energii. W marcu Komisja pozytywnie oceniła trzy projekty energetyczne spółki Gaz-System, w tym budowę interkonektora gazowego Polska-Czechy.

- Europejska polityka budowy połączeń międzysystemowych i zintegrowanego systemu przesyłowego w UE ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jako krajowy operator systemu przesyłowego współuczestniczymy w inicjatywach UE, stając się istotnym partnerem w budowaniu wspólnego rynku gazu ziemnego w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział cytowany w informacji prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.

Jak podkreśla operator, interkonektor z Czechami będzie pierwszym połączeniem gazowym z południem Europy, które w przyszłości będzie rozbudowywane.

Wniosek w sprawie dofinansowania tego połączenia złożyły wspólnie w ub.r. Gaz-System oraz czeski operator gazociągów przesyłowych NET4GAS, dawny RWE Transgas NET. "Polska część projektu została dofinansowana kwotą 10,5 mln euro (ok. 42 mln zł), zaś na budowę gazociągu po czeskiej stronie granicy przyznano 3,5 mln euro" - poinformował Gaz-System. Jak wcześniej powiedział PAP szef tej spółki, gazociąg Polska-Czechy będzie kosztować po stronie polskiej ok. 90 mln zł.

Gaz-System oczekuje na decyzję KE w sprawie wsparcia pozostałych projektów wybranych do dofinansowania ze środków Recovery Plan: połączenia z duńskim systemem gazowniczym (Baltic Pipe) oraz rozbudowy systemu gazociągów na Dolnym Śląsku.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.