KE opowiada się za regionalnym modelem wdrażania FST

fot: Maciej Dorosiński

14 grudnia ub. roku rudzka rada miasta uchwaliła podwyżkę opłaty za odpady. Ponadto przyjęto program osłonowy, który został unieważniony rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody śląskiego

fot: Maciej Dorosiński

- Komisja Europejska uważa, że skuteczność środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji wiąże się z modelem jego wdrażania i powinien to być model regionalny - powiedział PAP w czwartek, po rozmowie z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Nowy unijny mechanizm sprawiedliwej transformacji ma opierać się m.in. o Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, niwelujący społeczne i gospodarcze skutki transformacji energetycznej. Zgodnie z rządowym projektem Umowy Partnerstwa wartość środków FST w Polsce ma sięgnąć 4,4 mld euro, z czego ponad 3,8 mld euro ma trafić do regionów. Zarządzanie i interwencje FST określą Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji (KPST) wraz z planami terytorialnymi (regionalnymi).

Samorządy z regionów górniczych, podlegających wsparciu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, oczekują od rządu większego, niż proponuje projekt Umowy Partnerstwa, udziału w zarządzaniu tym instrumentem. Rząd przewidział centralny model zarządzania - z deklarowaną istotną rolą samorządów.

Sprawę samorządowcy podnoszą na różnych szczeblach, m.in. mówiono o niej na zorganizowanym w połowie września br. w Katowicach Krajowym Forum Transformacji Polskich Regionów Górniczych - pierwszym spotkaniu gremium przewidzianego w projekcie Krajowego Planu Sprawiedliwej Transformacji.

W czwartek marszałek Chełstowski powiedział PAP, że konsultował kwestię w trakcie spotkania z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

- Rozmawialiśmy nt. modelu wdrażania FST - my i Komisja mamy wspólne stanowisko, że to powinien być model bardziej regionalny. My to nazywamy +centralno-hybrydowy+, czyli (wdrażanie FST przez samorządy - PAP) we współpracy z rządem, we współpracy z Komisją - zaznaczył.

Komisja potwierdza, że uważa, że skuteczność tych środków wiąże się z modelem wdrażania, który powinien być regionalny - i tu mamy wspólne zdanie - podkreślił marszałek woj. śląskiego.

Na Krajowym Forum Transformacji Polskich Regionów Górniczych wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podtrzymał, że środki FST będą zarządzane na poziomie krajowym z bardzo silną rolą regionów w procesie programowania i wdrażania.

Prof. Adam Drobniak z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, główny twórca i koordynator prac nad KPS, przedstawił wówczas tło dyskusji dotyczącej zarządzania procesem sprawiedliwej transformacji - rozciągniętej pomiędzy modelem centralnym i modelem hybrydowym oczekiwanym przez samorządy.

Jak wyjaśniał, model centralny zakłada jeden program składający się z jednego KPST, do którego dokładane są Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji z instytucją zarządzającą - resortem funduszy oraz instytucjami pośredniczącymi - urzędami marszałkowskimi. Funkcję koordynującą ma pełnić resort funduszy; zapowiedziano też komitet koordynacyjny.

Ze strony regionalnej wyszedł postulat modelu hybrydowego, zakładającego odrębne programy: KPST zarządzany na poziomie centralnym oraz TPST - zawarte w regionalnych programach operacyjnych województw z podregionami węglowymi. W modelu hybrydowym zakładana jest szersza formuła konsultacji społecznych w postaci regionalnych forów i Krajowego Forum Transformacji Polskich Regionów Górniczych; tworzone mają być także komitety monitorujące.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.