Każda tona miedzi, srebra, ołowiu, czy niklu mają być wydobywane efektywnie

1749218286 kongres

fot: KGHM

Międzynarodowy Kongres Górnictwa i Hutnictwa Miedzi zgromadził praktyków i ekspertów z Polski i ze świata

fot: KGHM

Dziesiątki referatów, setki uczestników i zwiedzających, wyjątkowa wystawa maszyn górniczych. W Lubinie zakończył się Międzynarodowy Kongres Górnictwa i Hutnictwa Miedzi. To najważniejsze z wydarzeń w branży metali nieżelaznych, od lat przyciągające naukowców, praktyków i ekspertów z Polski i ze świata.

Blisko 450 uczestników Kongresu mogło wysłuchać 75 referatów, zaprezentowanych podczas 11 sesji. Rozmawiano m.in. o bazie zasobowej i perspektywach rozwoju górnictwa rud miedzi, uwarunkowaniach funkcjonowania górnictwa i hutnictwa miedzi w globalnej gospodarce oraz technicznych aspektach produkcji górniczej.

Uczestnicy poruszyli również tematykę technologii odzysku metali towarzyszących, przetwórstwa metali nieżelaznych w warunkach transformacji energetycznej, profilaktyki zagrożeń oraz organizacji i bezpieczeństwa pracy.

Kongresowi towarzyszyła, ciesząca się dużą popularnością, wystawa maszyn górniczych i hutniczych, która odbyła się na terenie Centrali KGHM w Lubinie.

Inaugurując Kongres, Andrzej Szydło, prezes zarządu KGHM Polska Miedź wskazał, że celem wydarzenia jest poszukiwanie rozwiązań technologicznych w obszarze m.in. górnictwa, hutnictwa, rafinacji i przetwórstwa, aby móc sprostać coraz trudniejszym warunkom wydobycia i produkcji. – Panele dyskusyjne i referaty powinny być inspiracją do tego, żeby każdy gram, każdy kilogram, każda tona miedzi, srebra, ołowiu, czy niklu były wydobywane efektywnie - zwrócił uwagę.

– Jeśli popatrzymy na KGHM, to nasza przewaga polega na tym, że jesteśmy kompletni – powiedział prezes Andrzej Szydło. – Potrafimy poszukiwać i rozpoznawać złoża, potrafimy wydobywać rudy miedzi. Następnie wzbogacamy je i przetapiamy w sposób bardzo efektywny w naszych hutach. Jesteśmy zintegrowanym ciągiem technologicznym – mamy górnictwo, przeróbkę oraz hutnictwo. Te elementy są od lat coraz lepiej do siebie dopasowywane. Dlatego KGHM jako jeden z nielicznych podmiotów wydobywczych w Europie ma się dobrze. Zasoby wszystkich surowców na świecie będą powoli się wyczerpywać i będą coraz trudniej osiągalne. Nie ma mowy o długoterminowym spadku cen surowców, nie tylko miedzi. Przyjdzie taki moment w przyszłości, kiedy 90% podaży miedzi na rynek to nie będzie miedź wykopana głęboko spod ziemi, czy też z kopalni odkrywkowych. Te 90% to będzie recykling. Naszym zadaniem, jako załogi KGHM, środowisk naukowych, szeroko pojętej branży metali nieżelaznej jest optymalizowanie produkcji, aby była tańsza i nadążała za regulacjami. Aby przez kolejne 30, 40 lat KGHM mógł dostarczać miedź na rynek – dodał.

– Tym, co dzisiaj nas ogranicza są możliwości techniczne i koszt jednostkowy wydobycia miedzi. Jeśli pokonamy te dwie bariery, będziemy mogli w naszym kraju produkować miedź jeszcze bardzo długo. Jest to surowiec strategiczny. Polska wydobywa połowę produkcji miedzi górniczej w Europie i myślę, że jeszcze bardzo długo wszyscy w Europie będą potrzebowali naszej miedzi – powiedział z kolei Zbigniew Bryja, wiceprezes zarządu KGHM ds. Rozwoju. – Największe wyzwanie, jakie stoi przed nami, to możliwość prowadzenia eksploatacji na dużych głębokościach. To nie tylko kwestia złoża o mniejszej miąższości, ale także występujących tam wysokich temperatur. Potrzebna jest nowa generacja maszyn, wprowadzenie automatyzacji, a z czasem może maszyn autonomicznych.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.