Katowice wśród miast szukających innowacji służących klimatowi

fot: Maciej Dorosiński

Prezydent Katowic apeluje o to, by korzystać z komunikacji miejskiej. KZK GOP uruchomił dodatkowe darmowe linie tramwajowe dla mieszkańców. Są też dwie darmowe linie autobusowe z dworca PKP w Katowicach, oznaczone symbolem „COP”

fot: Maciej Dorosiński

Kilkanaście europejskich miast, wśród nich Katowice, pracuje nad znalezieniem i wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań pomocnych w osiągnięciu neutralności klimatycznej. Środkiem do tego celu ma być lepsza współpraca między samorządami a startupami. Do 30 listopada mogą one zgłaszać pomysły w tym zakresie.

Projekt Climaborough, w którym uczestniczy m.in. stolica Górnego Śląska, jest współfinansowany ze środków unijnego programu Horyzont Europa. To jedno z trzech przedsięwzięć wybranych do pracy nad planowaniem i projektowaniem urbanistycznym w ramach misji 100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast.

Obejmujący 27 europejskich partnerów, w tym kilkanaście miast, program ma ułatwić tworzenie prototypów i testowanie innowacji, a także wprowadzanie na rynek nowych rozwiązań, odpowiadających na stojące przed miastami wyzwania klimatyczne. W efekcie mają być uruchomione nawet 24 pilotażowe projekty. Może to być szansa także dla polskich startupów, które mają stać się partnerami europejskich miast.

W imieniu ośrodków uczestniczących w przedsięwzięciu poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań zajmuje się włoskie stowarzyszenie ANCI Toscana. W październiku ogłoszono pierwszą rundę zaproszeń do składania ofert, której efektem ma być znalezienie 16 rozwiązań społeczno-technicznych dla miast będących liderami projektu: Aten, Cascais, Differdange, Grenoble-Alpes Metropole, Janiny, Mariboru, Sofii i Turynu. Na projekty przeznaczono 2,4 mln euro.

Każde miasto zdefiniowało konkretne wyzwanie, ważne dla redukcji emisji CO2 do 55 proc. do 2030 r. oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050. Ateny będą pracować nad energią i budynkami, Grenoble-Alpes nad modelowaniem wpływu projektu budowlanego, Differdange nad lokalną produkcją czystej energii elektrycznej, a Sofia nad zmniejszeniem ruchu drogowego. Maribor, Turyn i Cascais chcą usprawnić zbiórkę tekstyliów i bioodpadów; także Janina skoncentruje się na odpadach.

Pilotaże, realizowane na podstawie wyłonionych w naborze rozwiązań, rozpoczną się latem 2024 roku i potrwają rok. W kolejnym etapie projektu pozostałe uczestniczące w nim miasta - wśród nich Katowice - jak tzw. miasta podążające będą mogły wdrożyć sprawdzone już rozwiązania u siebie.

Aby wziąć udział w postępowaniu, zainteresowane podmioty powinny złożyć wnioski do końca listopada. W najbliższy poniedziałek zaplanowano warsztaty online, podczas których potencjalni wnioskodawcy zostaną poinformowani o procedurze przetargowej. Będzie to również okazja do spotkania z przedstawicielami miast, którzy opowiedzą o swoich oczekiwaniach wobec startupów. Szczegóły dotyczące pierwszego naboru są dostępne m.in. na stronie internetowej projektu www.climaborough.eu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia Wujek będzie centrum kosmicznym? Dziś ważna decyzja dla Katowic i Śląska

Dziś ma zapaść decyzja o tym, gdzie powstanie ośrodek Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Czy Katowice mają szansę z Krakowem i Warszawą? 

Metropolie otwierają się na singli. Efekt wzrostu zdolności kredytowej

Z czerwcowych danych wynika, że wzrosła zdolność kredytowa singli i bezdzietnych par, w efekcie wyraźnie zwiększyła się liczba mieszkań dostępnych dla tych gospodarstw domowych, szczególnie w najdroższych metropoliach - wynika z raportu serwisów RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów.