Katowice: posłowie PO o nowelizacji ustawy o górnictwie

fot: Andrzej Bęben/ARC

Śląscy PO uznali za pozytywne to, że pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego nadal pozostaje Wojciech Kowalczyk, a na czele Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej stoją prezesi wyłonieni za czasów rządów PO-PSL

fot: Andrzej Bęben/ARC

Platforma Obywatelska jest zadowolona, że PiS kontynuuje jej program naprawy sektora górnictwa kamiennego, ale również jest zaniepokojona zmianami wprowadzonymi w nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015. Żałuje również, że ministrem energii nie został Grzegorz Tobiszowski, co zdaniem śląskich posłów PO świadczy o tym, że PiS zlekceważyło Śląskie.

W środę (23 grudnia) Krzysztof Gadowski, Jacek Brzezinka i Marek Wójcik podczas konferencji prasowej w siedzibie regionalnych struktur w Katowicach skomentowali ostatnie zmiany w aktach prawnych dotyczących restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Nie negując, tego, że nowelizacja ustawy umożliwiła funkcjonowanie programu do roku 2019, posłowie największego klubu opozycyjnego w parlamencie skrytykowali  m.in. poprawkę uzależniającą wysokość odpraw dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla w kopalniach będących w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Poseł Gadowski przypomniał, że w poprzedniej wersji ustawy, autorstwa Platformy Obywatelskiej, gotowi odejść z pracy w takich zakładach mieli gwarancję otrzymania 12 średnich miesięcznych wynagrodzeń. Teraz ich wysokość zależy od tego, kiedy pracownik podejmie taką decyzję. Jeśli do 3 miesięcy, to otrzyma w ramach odprawy 12 średnich, jeśli do 6 miesięcy, to dostanie 8, a gdy zdecyduje się po upływie 9 miesięcy, to otrzyma w ramach odprawy 4 średnie wynagrodzenia.

- Jesteśmy zaskoczeni tą zamianą - podkreślił poseł Jacek Brzezinka.

Śląscy PO uznali za pozytywne to, że pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego nadal pozostaje Wojciech Kowalczyk, a na czele Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej stoją prezesi wyłonieni za czasów rządów PO-PSL. Parlamentarzyści PO podkreślając, że głosowali za przyjęciem nowelizacji dla dobra restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, to w noweli brakuje, w ich opinii, kilku istotnych elementów. M.in. nie ma nic o wykupie węgla kamiennego zalegającego na zwałach przez rządową Agencję Rezerw Materiałowych. PO uważa, że PiS nie ma programu dla górnictwa, co martwi największą partię opozycyjną - podkreślali śląscy posłowie Platformy.

Uważają również, że źle się stało dla Śląska i górnictwa, że ministrem energii nie jest polityk z województwa śląskiego. Jak przyznali, liczyli - i temu kibicowali - że zostanie nim Grzegorz Tobiszowski, dziś już wiceminister energii odpowiedzialny w resorcie za górnictwo węgla kamiennego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.