Katowice: platforma dla bezpieczeństwa górników

fot: Maciej Dorosiński

Szkolenia, to inicjatywa wiceprezesa KHW ds. pracy Waldemara Mroza

fot: Maciej Dorosiński

Powstaje Europejska Platforma Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Katowicki Holding Węglowy i czeska spółka węglowa OKD. Według wstępnych założeń ma ona objąć swym zasięgiem największe podmioty, wyspecjalizowane w eksploatacji węgla kamiennego.

Motywowanie do bezpiecznych zachowań, zwiększenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa pracy poprzez poprawę skuteczności szkoleń i instruktaży, ustalenie jasnych zasad ponoszenia odpowiedzialności za naruszenie przepisów, wreszcie stworzenie jednolitych wymagań prawnych w zakresie bezpieczeństwa pracy w Europie i na świecie - oto główne zadania Platformy na arenie międzynarodowej. W kraju zaś jej przedstawiciele mają rozwijać kontakty z resortem gospodarki, Wyższym Urzędem Górniczym, Państwową Inspekcją Pracy, uczelniami i ośrodkami badawczymi.

- W Katowickim Holdingu Węglowym działa zespół roboczy, składający się z przedstawicieli różnych pionów. Efekty jego pracy stanowią podwaliny projektu polityki bezpieczeństwa w trzech obszarach: człowiek, organizacja, technika. W ramach wdrażania projektu podjęliśmy współpracę ze spółką OKD, ponieważ czescy partnerzy również położyli szczególny nacisk na poprawę stanu bezpieczeństwa we własnych zakładach górniczych. W ten sposób narodził się pomysł powołania Europejskiej Platformy BHP. Dzielenie się dobrymi praktykami z pewnością pomoże nam osiągać wspólne cele - wyjaśnia Eugeniusz Małobęcki, dyrektor Zespołu BHP i Szkoleń w KHW.

Projekt powołania Platformy zakłada m.in. organizowanie warsztatów, prezentacji, wydawanie publikacji i poszukiwanie najlepszych rozwiązań, gwarantujących postęp w dziedzinie ochrony życia i zdrowia górników.

- Do współpracy zaprosimy tak znane europejskie koncerny węglowe, jak brytyjski UK Coal czy niemiecki RAG. Z pewnością skorzystamy także z bogatego doświadczenia kolegów z amerykańskiej spółki Arch Coal - dodaje Małobęcki.

Naturalnie działania nowej organizacji nie miałyby sensu bez udziału polskich podmiotów, w tym Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Południowego Koncernu Węglowego. Jak zapewniają w Katowickim Holdingu Węglowym, przedstawiciele zarządów tych firm otrzymają niebawem zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu.

Projekt działań, zmierzających do powołania Platformy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, zakłada podpisanie listu intencyjnego przez wszystkich zainteresowanych najpóźniej do końca br. Miejscem narodzin EPBiHP miałoby być Ministerstwo Gospodarki w Warszawie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.