Katowice: plac kwiatowy na rynku otwarty

fot: Andrzej Bęben/ARC

Przestrzeń placu kwiatowego wypełniają ławki ze stali nierdzewnej i drewna, a także drzewa

fot: Andrzej Bęben/ARC

Jedną z części przebudowywanego od kilku lat katowickiego rynku, tzw. plac kwiatowy, udostępniono w środę (1 kwietnia) przechodniom. Pozostałe prace mają zakończyć się do końca tego roku.

Przebudowa strefy Rondo-Rynek w Katowicach to jedna ze sztandarowych inwestycji miasta. Ma na nowo ma ukształtować przestrzeń publiczną ścisłego centrum, czyli rynku wraz z sąsiadującymi z nim ulicami oraz fragmentem alei Korfantego, który sięga ronda obok Spodka.

Planowaną od wielu lat przebudowę tego miejsca rozpoczęto w 2012 r.; wcześniej wyremontowano tam m.in. kanalizację. W pierwszym etapie prac zmodernizowano infrastrukturę tramwajową, w ramach drugiego zbudowano już pierwszy z trzech placów przyszłego rynku. To tzw. plac kwiatowy, który został nieco podniesiony względem pozostałej części przebudowywanej przestrzeni. Wraz z nim do użytku oddano wyremontowane pobliski ulice Młyńską i Pocztową.

Przestrzeń placu kwiatowego wypełniają ławki ze stali nierdzewnej i drewna, a także drzewa (20 egzotycznych surmii). Część drzew posadzono w klombach z betonu architektonicznego, które sezonowo mają być obsadzane kwiatami. Na klombach zamontowano drewniane siedziska i gniazda elektryczne (do zasilania urządzeń elektronicznych przebywających na placu osób.

W centrum placu znajduje się fontanna z beżowego marmuru, której woda przelewa się przez kilka czworokątnych zbiorników. W posadzce, na schodach i cokołach klombów oraz wokół fontanny zamontowano elementy oświetlenia. Światło na placu mają dawać też kolumny ustawione w dwóch szeregach, mających przedłużać oś kompozycyjną al. Korfantego

Aranżację placu uzupełniają trzy pawilony, których część ścian i dachy obsadzono roślinami. Pięć boksów dwóch pawilonów ma pomieścić kwiaciarnie (miasto przygotowuje przetargi; najemcy mają wprowadzić się w maju), trzeci pawilon przeznaczono dla kawiarni z możliwością wystawienia ogródka letniego.

Miasto przypomina, że nadal trwają prace w centralnej i północnej części objętego projektem terenu. W okolicy Superjednostki powstaje nowa ulica Śródmiejska, a bliżej centrum - strefa rekreacyjna ze sztucznym korytem Rawy. W tej części planowany jest jeszcze przeszklony pawilon gastronomiczny. Główne prace powinny się zakończyć najpóźniej jesienią tego roku.

Według informacji magistratu koszt dwóch etapów przebudowy strefy Rondo-Rynek, zgodnie z zawartymi umowami, to ok. 168,5 mln zł brutto.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.