Katowice: oświadczenie Ferrum po zatrzymaniu byłych członków zarządu

1521986737 rury ferrumsa

fot: Ferrum SA

Ferrum ma wykonać montaż rurociągów oraz instalacji towarzyszących na zamówienie GE Power

fot: Ferrum SA

W środę, 25 kwietnia, katowicka policja poinformowała o zatrzymaniu byłych członków zarządu Huty Ferrum, którzy są podejrzani o działanie na szkodę spółki na łączną kwotę ponad 54 mln zł. W nadesłanym oświadczeniu zarząd Huty Ferrum SA zapewnia, że toczące się postępowanie nie ma wpływu na biężącą działalność spółki.

Katowiccy policjanci zatrzymali pięciu byłych członków zarządu Huty Ferrum SA. Według Prokuratury Regionalnej w Katowicach podejrzani dopuścili się oszustw i działania na szkodę firmy na łączną kwotę 54 mln zł.

Jak poinformowała śląska policja, materiał zebrany w trakcie trwającego ponad 2 lata postępowania przygotowawczego pozwolił na przedstawienie pięciu osobom zarzutów popełnienia przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu i mieniu. Sprawcy mieli dopuścić się oszustw, działania na szkodę firmy oraz popełnić przestępstwa określone w ustawie o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Wartość start to ponad 54 mln zł.

Swoje stanowisko w tej sprawie nadesłał zarząd Huty Ferrum SA:

"W nawiązaniu do bieżących informacji prasowych Zarząd Ferrum SA informuje, iż postępowanie prokuratury dotyczące domniemanej niegospodarności w Spółce toczy się od roku. Firma udostępniła śledczym wszystkie żądane przez nich informacje i dokumenty. Co do istnienia rzekomych wielomilionowych strat i osób ewentualnie za nie odpowiedzialnych orzeknie sąd. Toczące się postępowanie nie wpływa absolutnie na bieżącą działalność Spółki. Z uzyskanych w toku postępowania informacji sprawa dotyczy wierzytelności, które przysługiwały Ferrum SA od większościowego akcjonariusza. Upadłość głównego akcjonariusza spowodowała konieczność dokonania przez Ferrum SA odpisów o wartości 43 mln zł, które zostały ujęte w całości w sprawozdaniach 2015 roku, powodując stratę Spółki za ten okres" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prezesa zarządu Krzysztofa Kasprzyckiego oraz wiceprezesa zarządu Włodzimierza Kasztalskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.