Katowice ogłosiły przetargi na 10 parków kieszonkowych

Jeszcze w tym roku przestrzeń Katowic wzbogaci się o 10 parków kieszonkowych – miasto ogłosiło przetargi na ich realizację.

fot: KAW

W Katowicach powstaną parki kieszonkowe

fot: KAW

Jeszcze w tym roku przestrzeń Katowic wzbogaci się o 10 parków kieszonkowych – miasto ogłosiło przetargi na ich realizację.

Na realizację 10 parków kieszonkowych Zakład Zieleni Miejskiej Katowicach ogłosił trzy przetargi o łącznej wartości nieco ponad 1,5 mln zł. Otwarcia ofert zaplanowano pod koniec maja i na początku czerwca, a wykonawcy wyłonieni w przetargach będą mieli niespełna pięć miesięcy na realizację inwestycji. Oznacza to, że prace zakończą się jeszcze w tym roku, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się nowymi zielonymi przestrzeniami już w kolejnym sezonie wiosenno-letnim.

Nowe parki pojawią się w różnych częściach miasta i każdy z nich będzie miał swój wyjątkowy charakter. W ramach pierwszego przetargu powstaną: Ptasi Park przy ul. Gawronów, Naturalna Łąka Kwietna przy ul. Sowińskiego oraz Park Taternika przy ul. Czecha. Wartość tej części inwestycji to 354 tys. zł.

Drugi przetarg obejmuje realizację Osiedlowej Kieszonki przy ul. Podhalańskiej, Czarnego Ogrodu przy ul. Oswobodzenia, parku przy ul. Dębowej 89 oraz Morawy przy ul. Przelotowej. Na ten etap przeznaczono blisko 700 tys. zł.

W ramach trzeciego przetargu powstaną: Enklawa przy Gliwickiej zlokalizowana przy ul. Zamułkowej, Bajtel Garden przy ul. Piotrowickiej oraz Wiejski Ogród przy ul. Przekopowej. Koszt realizacji wyniesie niespełna 488 tys. zł.

W Katowicach zakładane są również mikrolasy sadzone metodą Miyawaki. Zakład Zieleni Miejskiej we współpracy z fundacją One More Tree Foundation realizuje nasadzenia, które pozwalają przekształcać nawet niewielkie tereny w gęste, bioróżnorodne i szybko rosnące ekosystemy. To innowacyjna technika zalesiania, która w ostatnich latach zdobywa popularność na całym świecie. Pojedynczy mikrolas zajmuje powierzchnię ok. 250 mkw, a na takim obszarze sadzonych jest ok. 700 drzew i krzewów, czyli średnio od 3 do 5 roślin na metr kwadratowy. Takie zagęszczenie naśladuje warunki panujące w naturalnych lasach. Mikrolasy pełnią ważną rolę w przestrzeni miejskiej: ograniczają nagrzewanie się otoczenia, wspierają zatrzymywanie wody w glebie, poprawiają lokalny mikroklimat i tworzą schronienie dla wielu gatunków. W Katowicach takie nasadzenia znajdują się już m.in. przy Rynku, u zbiegu ulic Skargi i Wincklera, na os. Paderewskiego oraz na os. Witosa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Konferencja „Trójkąt Transformacji”. Nie tylko o nowych szansach dla regionów górniczych

W auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach trwa konferencja „Trójkąt Transformacji”, Rozmawiamy o transformacji energetycznej, przyszłości gmin górniczych, finansowaniu MŚP, bezpieczeństwie cyfrowym, zasobach strategicznych i odporności regionu. W konferencji biorą udział m.in. przedstawiciele rządu, przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy. Wydarzenie zorganizowali: Wydawnictwo Gospodarcze, właściciel „Trybuny Górniczej” i portalu nettg.pl oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

PLK podnosi prędkości pociągów, samorządy ostrzegają mieszkańców

Po informacji zarządcy kolejowej infrastruktury PKP PLK o podniesieniu prędkości na wybranych odcinkach linii kolejowych w woj. śląskim, lokalne samorządy zaapelowały do mieszkańców o szczególną ostrożność na przejazdach na ich terenie.

Artur Dyczko

Co po fedrowaniu? W Katowicach zapowiada się gorąca dyskusja

Prof. Artur Dyczko: Śląsk nie powinien być tylko regionem, który przechodzi transformację. Powinien być regionem, który uczy świat, jak transformację zabezpieczać.

Urząd miasta zmieni siedzibę. Będzie w magazynie po kopalni Anna

Były magazyn główny kopalni Anna zostanie przebudowany na nowoczesną siedzibę Urzędu Miasta Pszów. Inwestycja otrzymała ponad 16 mln zł dofinansowania. To kolejny pokopalniany obiekt, który przejdzie rewitalizację.