Katowice: Muzeum Śląskie żegna się z siedzibą

fot: Andrzej Bęben/ARC

Muzeum Śląskie zagościło w siedzibie przy al. Korfantego 3 w 1984 r. W kwietniu 2018 r. pożegna się z tą siedzibą

fot: Andrzej Bęben/ARC

Z dniem 2 kwietnia 2018 r. Muzeum Śląskie kończy działalność w siedzibie przy al. Korfantego 3. Oficjalne pożegnanie z budynkiem zaplanowano na 19 maja w trakcie Nocy Muzeów.

- Muzeum Śląskie zagościło w siedzibie przy al. Korfantego 3 po restytucji w 1984 roku. Adaptacja dawnego hotelu na obiekt muzealny trwała do 1992 roku. Aż do 2015 roku budynek był główną siedzibą Muzeum Śląskiego. W ostatnich latach prezentowano tu wystawy czasowe oraz seanse fotoplastykonu, który swoje nowe miejsce już wkrótce znajdzie w siedzibie przy ul. Dobrowolskiego 1. Przy al. Korfantego mieściły się także biura i pracownie działów Archeologii, Etnologii i Historii, które w najbliższym czasie przeniesione zostaną do zrewitalizowanego budynku łaźni głównej na terenie siedziby w Strefie Kultury – wyjaśnia biuro prasowe muzeum w komunikacie przesłanym do portalu nettg.pl.

Oficjalne pożegnanie z dawnym budynkiem nastąpi w trakcie Nocy Muzeów 19 maja.

- Sentymentalny spacer z przewodnikiem lub specjalnie wyznaczoną trasą stanie się spotkaniem z przeszłością, okazją do przypomnienia sobie dawnych wystaw i wydarzeń. Z nostalgią wspomnimy wiele pięknych, ciekawych, czasem anegdotycznych chwil, które tam spędziliśmy. Będzie to też okazja do udziału w warsztatach czy posłuchania muzyki. Wejdziemy tam, gdzie do tej pory drzwi były zamknięte – na strych i do piwnic – a o godzinie 24.00 zamkniemy drzwi przy al. Korfantego 3 po raz ostatni – czytamy w komunikacie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zabrze z dofinansowaniem 7,2 mln zł. Przebudowa ważnego skrzyżowania coraz bliżej

Miasto Zabrze otrzymało 7,2 mln zł z rezerwy subwencji Ministerstwa Infrastruktury na 2026 rok na rozbudowę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Tarnopolskiej i Składowej. To kluczowy krok w kierunku rozpoczęcia jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w północnej części miasta, która ma znacząco poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu.

Więcej kobiet w zarządach. Ustawa weszła w życie

Regulacje dotyczące równowagi płci we władzach Spółek Skarbu Państwa trafiły do polskiego prawa. 

Katowice planują budowę nowego węzła przesiadkowego w Podlesiu

Katowice rozpoczynają przygotowania do realizacji kolejnego elementu Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. Tym razem planowana inwestycja dotyczy węzła „Podlesie”, który ma ułatwić mieszkańcom południowych dzielnic miasta codzienne podróże i zachęcić do częstszego korzystania z transportu publicznego.

Na to czekali mieszkańcy Katowic. Ważny wiadukt już otwarty

Spółka PKP PLK wybudowała nowy wiadukt drogowy na ul. Dobrego Urobku. Z obiektu mogą już korzystać kierowcy.