Katowice: eksperci będą rozmawiać o kontrakcie dla Śląska

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Mamy najlepsze wyniki od 2007 r. jeśli chodzi o rynek zużycia stali. Padł jeden z najlepszych miesięcznych wyników zużycia wyrobów stalowych w Polsce. Wynika to z faktu, że Polska się rozwija, buduje - zauważa prezes HIPH Stefan Dzienniak

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W środę (9 marca) w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach odbędzie się inauguracyjne posiedzenie zespołu problemowego ds. opracowania Kontraktu dla Śląska - poinformowała portal górniczy nettg.pl śląsko-dąbrowska Solidarność. Celem zespołu jest stworzenie koncepcji wszechstronnego programu rozwoju regionu. W posiedzeniu wezmą udział reprezentanci prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach.

Zespół został powołany 11 lutego uchwałą WRDS. W jego skład wchodzi dziewięciu ekspertów. Jeden wskazany przez stronę rządową, dwóch wskazanych przez stronę samorządową i po trzech wskazanych przez związki zawodowe oraz pracodawców.

Stronę rządową reprezentuje prof. Jan Wojtyła z katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego, stronę samorządową sekretarz województwa Aneta Moczkowska i doradca marszałka Jacek Brzezinka. Eksperci wskazani przez stronę związkową to: prof. Tomasz Pietrzykowski z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Tomasz Czakon z Uniwersytetu Śląskiego oraz dr inż. Sylwester Rajwa z Głównego Instytutu Górnictwa. Z kolei eksperci wskazani przez pracodawców to: prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Stefan Dzienniak, prof. Leszek Blacha z Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Marek Zychla, prezes Śląskiego Związku Pracodawców Prywatnych (Konfederacja Lewiatan).

Wspólne posiedzenie zespołu i prezydium WRDS rozpocznie się o godz.11.30. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów. 

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.