Katowice: ekolodzy na mszy św. dla katolickich uczestników COP24

1544397912 msza arckat ksseb kreczmanski

fot: Arch. Kat. (ks. Sebastian Kreczmański)

W archikatedrze podczas Mszy św. w języku polskim, angielskim oraz po łacinie modlili się przedstawiciele ekologów z całego świata

fot: Arch. Kat. (ks. Sebastian Kreczmański)

Podczas niedzielnej mszy św. w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach dla uczestników COP24 metropolita katowicki odniósł się do nauczania papieża Franciszka i przypomniał wszystkim, że "jeśli chcemy się angażować w ochronę środowiska naturalnego, to trzeba się również zatroszczyć o odpoczynek człowieka".

- Z punktu widzenia – postulowanej przez papieża Franciszka – ekologii integralnej istotne jest, aby niedziela była dniem wolnym od pracy; od handlu; od gorączki codzienności; od śmieci i odpadów, produkowanych na skutek obsesji konsumpcji. Wszyscy jesteśmy jej świadkami i ofiarami – mówił abp Skworc podczas mszy św. dla uczestników COP24, w niedzielę o godz. 9 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Metropolita katowicki zachęcił do tego, by prowadzić "bardziej kontemplatywny styl życia, który odznacza się wstrzemięźliwością w korzystaniu z dóbr tego świata".

Odnosząc się do przeżywanego obecnie okresu Adwentu abp Skworc zachęcił, by wsłuchiwać się w "słowa papieża Franciszka, w głos proroka wołającego na pustyni współczesnego świata" po to, aby podjąć wysiłek nawróceni wynikający z rachunku sumienia.

Arcybiskup Katowicki poprosił także zebranych o to, by "pamiętali w modlitwie szczególnie o tych, którzy są naszymi sprzymierzeńcami w sprawach Boga i ludzi; o tych, którym na sercu leży sprawa ewangelizacji świata, jak i o tych, którym zależy na dobru naszego wspólnego domu".

- Módlmy się również za tych, którzy są naszymi wrogami – jawnymi lub ukrytymi. Na modlitwie uczymy się patrzeć na bliźniego oczami Boga, a On kocha nas bez warunków wstępnych – podkreślił.

Po eucharystii członkowie katolickich organizacji ekologicznych uczestniczących w COP24 mieli okazję do spotkania na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Podczas tego spotkania metropolita katowicki podkreślił, że "czasy, które są przed nami, zależą od naszych decyzji i podjętych działań". Mówił, że należy działać w każdej przestrzeni życia, by chronić ziemię, nasz "wspólny dom".

Głos zabrał także Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ abp Bernadito Auza. Stwierdził że przez cały czas trwania szczytu klimatycznego w Katowicach słyszy słowo "więcej".

- "Potrzeba więcej zaangażowania. Więcej działania na rzecz klimatu. Musimy być bardziej ambitni" mówią nam przedstawiciele różnych państw podczas szczytu klimatycznego COP24. I ja dzisiaj też chcę Wam powiedzieć, że musicie być "bardziej” zaangażowani w życie duchowe, by to przyniosło owoce w postaci "ekologicznego nawrócenia” – powiedział abp Auza do zebranych w auli Wydziału Teologicznego UŚ.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GDDKiA ma wykonawcę przebudowy kolejnego odcinka starej gierkówki

Realizację inwestycji na kolejnym odcinku Koziegłowy i Markowice zaplanowano na 18 miesięcy. Jeżeli do 8 czerwca nie wpłyną odwołania, umowa ma zostać podpisana na przełomie II i III kw. br.

Zwolnienia z podatku dla inwestorów rozwijających nowoczesne technologie

Nieruchomości należą do miasta oraz Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej (miejskiej spółki zarządzającej m.in. lotniskiem w Gliwicach) i są przygotowywane z myślą o kolejnych inwestycjach

Ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej

Przy lotnisku w Gliwicach ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. Zrekultywowano w nim blisko 22 ha terenów poprzemysłowych, urządzając ponad 10 ha terenów inwestycyjnych i budując ponad 5 km nowych dróg oraz infrastrukturę techniczną. W projekcie, którego koszt ostatecznie wyniósł 49 mln zł (przy dotacji 28 mln zł), założono ponowne zagospodarowanie poprzemysłowych i zdegradowanych terenów leżących na dawnym obszarze górniczym przy lotnisku.

Giełdy za oceanem ponownie w górę, główne indeksy z rekordami