Katowice: Cztery oferty w przetargu na budowę nowego basenu miejskiego

W przetargu na zaprojektowanie i budowę nowego basenu miejskiego w Katowicach-Kostuchnie złożono cztery oferty, których otwarcie nastąpiło w czwartek; kwoty wynoszą od 56,1 do 70,9 mln zł. Do ogrzewania obiektu mają być wykorzystywane wody dołowe z dawnej Kopalni Boże Dary.

Katowicekamilkalkowski

fot: UM Katowice/K. Kalkowski

Katowice od lat zmieniają swój wizerunek

fot: UM Katowice/K. Kalkowski

W przetargu na zaprojektowanie i budowę nowego basenu miejskiego w Katowicach-Kostuchnie złożono cztery oferty, których otwarcie nastąpiło w czwartek; kwoty wynoszą od 56,1 do 70,9 mln zł. Do ogrzewania obiektu mają być wykorzystywane wody dołowe z dawnej Kopalni Boże Dary.

Budowę basenu zaplanowano w miejscu parkingu przy ul. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Kostuchnie. Ma to być obiekt podobny do tych, które funkcjonują już w innych dzielnicach miasta - Burowcu, Brynowie i Zadolu - m.in. z basenem sportowym, strefą rekreacji, strefę saun i wypoczynku oraz halą sportową.

Basen ma być przygotowany na przyjęcie 800-1000 osób dziennie, a jednocześnie ze strefy basenowej powinno móc korzystać ok. 240 osób.

Wyróżniać ma go wykorzystanie do ogrzewania - za pomocą pomp ciepła - wód dołowych z dawnej Kopalni Boże Dary, na której terenie ma zostać zrealizowana inwestycja. Nieopodal znajduje się pompownia stacjonarna Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń - Boże Dary. Według programu funkcjonalno-użytkowego temperatura pompowanej stamtąd wody sięga 21 st. C.

Oferty złożone w przetargu to: NDI S.A. - 56,1 mln zł; Warbud S.A. - 63,4 mln zł, Przedsiębiorstwo Budowlane Dombud S.A. - 69,9 mln zł; Texom S.A. - 70,9 mln zł.

Katowickie Inwestycje - spółka lokalnego samorządu - zamierzają przeznaczyć na budowę basenu do 76,1 mln zł. O wyborze oferty zdecyduje cena (60 proc.) oraz doświadczenie osoby wyznaczonej do realizacji zamówienia (40 proc.).

Basen w Kostuchnie ma zostać wybudowany w ramach zadania "Budowa dwóch basenów miejskich w Katowicach", natomiast kolejny - według zapowiedzi - ma powstać na Os. Tysiąclecia.

Lokalny samorząd rozwija sieć kompaktowych basenów miejskich. Dotychczasowe trzy - w Burowcu, Brynowie i Zadolu - cieszą się dużą popularnością. W 2025 r. skorzystało z nich prawie 880 tys. osób.

W 2025 r. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała Urzędowi Miasta Katowice 2,5 ha terenu dawnej Kopalni Boże Dary - w tym parking, na którym ma zostać wybudowany basen, oraz teren Rodzinnych Ogródków Działkowych Kwiat Wrzosu.

Kopalnia B"er została założona na początku XX w. z inicjatywy książąt pszczyńskich. Nazwę Boże Dary nadano jej w 1937 r.; w 1976 r. połączono ją z Kopalnią Murcki. W 2015 r. część dawnych Bożych Darów została przejęta przez SRK. W zakładzie jako rębacz pracował m.in. aktor, pisarz i scenarzysta Jan Himilsbach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Artur Dyczko

Co po fedrowaniu? W Katowicach zapowiada się gorąca dyskusja

Prof. Artur Dyczko: Śląsk nie powinien być tylko regionem, który przechodzi transformację. Powinien być regionem, który uczy świat, jak transformację zabezpieczać.

Urząd miasta zmieni siedzibę. Będzie w magazynie po kopalni Anna

Były magazyn główny kopalni Anna zostanie przebudowany na nowoczesną siedzibę Urzędu Miasta Pszów. Inwestycja otrzymała ponad 16 mln zł dofinansowania. To kolejny pokopalniany obiekt, który przejdzie rewitalizację.

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.

Nowy magazyn dla służb w Świętochłowicach. Wzmocnienie systemu bezpieczeństwa

To ma być wzmocnienie systemy ochrony ludności i zwiększenie gotowości służb. W Świętochłowicach powstanie nowy magazyn zasobów Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej – informują w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.