Katowice 2015: nasza konferencja o znaczeniu górnictwa

fot: Maciej Dorosiński

Wydawnictwo Górnicze zaprasza 9 września do sali audytoryjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego

fot: Maciej Dorosiński

Górnictwo - filar regionu czy kamień u nogi? Pod takim hasłem odbędzie się konferencja organizowana przez Wydawnictwo Górnicze przy okazji tegorocznych Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2015.

Rozpocznie się ona w środę (9 września) o godz. 11.00 w sali audytoryjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i składać się będzie z dwóch paneli. Podczas pierwszego na pytanie "Czy województwo śląskie może sobie poradzić bez górnictwa?" odpowiedzi szukać będą samorządowcy - marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba, przedstawiciele administracji państwowej - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Grzegorz Sikorski oraz naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego Marcin Kuś. Zarządzających spółkami węglowymi będzie reprezentował prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk, a specjalistów z zakresu prawa geologicznego i górniczego - mec. Mariusz Orliński z Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. 

Wśród tematów znajdą się m.in. kwestie takie jak: program rządowy Śląsk 2.0, udział górnictwa w kreowaniu miejsc pracy, podatki generowane przez branżę czy zaangażowanie w inicjatywy lokalne.

Drugi panel, który rozpocznie się o godz. 12.45, nosi tytuł "Śląska Górnicza Dolina Krzemowa". Tematycznie obejmie on kwestie: projektów innowacyjnych maszyn górniczych, eksport polskiej myśli technologicznej, kreowanie miejsc pracy w firmach okołogórniczych oraz tworzenie firm joint venture poza granicami Polski.

Wśród panelistów tej części konferencji znajdą się prezesi: Kopeksu - Józef Wolski, Famuru - Mirosław Bendzera, członek zarządu-dyrektor zarządzający Sandvik Mining and Construction - Marcin Kapkowski, prezes Centrum Badań i Analiz Technicznych - prof. Aleksander Nawrat, dyrektor Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG - prof. Stanisław Trenczek, przewodniczący rady nadzorczej Wasko - Wojciech Wajda oraz prof. Krzysztof Wodarski z Politechniki Śląskiej. 

Partnerami konferencji są Urząd Miasta Katowice, Katowicki Holding Węglowy, Sandvik oraz Kopex.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.