Kraj i Świat

Lista artykułów

W Sylwestra sklepy będą zamknięte

W niedzielę, 31 grudnia br., czyli w Sylwestra sklepy będą zamknięte. Także w Nowy Rok, w poniedziałek, 1 stycznia 2024 r. Następna handlowa niedziela przypada 28 stycznia 2024 roku. Najbliższa, pierwsza w przyszłym roku, niedziela handlowa przypada 28 stycznia, a kolejne: 24 marca, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia, 22 grudnia. Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu

1653461618 pieniadzeemeryt

Okienko górnicze w chorzowskim ZUS także w 2024 roku

W każdy pierwszy, roboczy poniedziałek miesiąca w chorzowskim ZUS udzielane są porady w ramach „okienka górniczego”. Umówieni na wizytę klienci mają zagwarantowane 25 minutowe spotkanie z ekspertami z zakresu emerytur górniczych. Aby wziąć udział w konsultacjach wcześniej koniecznie trzeba zarezerwować godzinę wizyty dzwoniąc pod nr tel. 32 3490 622 - informuje ZUS. W 2024

Sylwester spędzimy w domu i będzie droższy

W tym roku na świętowanie Sylwestra Polacy wydadzą średnio 258 zł, czyli o 32 proc. więcej niż rok temu - wskazano w badaniu Wydatki świąteczne i Sylwestrowe Polaków przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor. Dodano, że co piąty pytany nie zamierza z tego tytułu ponosić jakichkolwiek kosztów. Z badania wynika, że świętowanie Sylwestra w dużym stopniu zależy od wieku i

Określeni odbiorcy energii, gazu i ciepła chronieni

1 stycznia 2024 r. wejdzie życie ustawa utrzymująca w I połowie 2024 r. dotychczasowe zasady ochrony określonych odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła. Przepisy te przewidują m.in. maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm. Zgodnie z ustawą, od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. utrzymane zostają obowiązujące w 2023 r. mechanizmy ochrony

Pieniądze z górnictwa dla leśnictwa

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pozytywnie zaopiniowała w czwartek rządowe propozycje budżetowe na 2024 r. w zakresie m.in. środowiska i budżetów wojewodów w zakresie leśnictwa, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska

1703772357 chelstowski sum

Środki unijne dla woj. śląskiego najważniejszym źródłem rozwoju

Projekty dotyczące m.in. zakupu taboru kolejowego, transformacji i wsparcia przedsiębiorców o łącznej wartości ok. 2 mld zł wybrał w grudniu br. do dofinansowania zarząd woj. śląskiego w programie operacyjnym Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-27 (FESL). Poinformował o tym na czwartkowym briefingu w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego marszałek regionu Jakub

Tauron zbuduje w Postominie farmę o mocy 90 megawatów

Grupa energetyczna Tauron na terenie gminy Postomino rozpoczyna budowę farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 90 MW - poinformowała w czwartek spółka. Pierwszy prąd z tej elektrowni ma popłynąć w 2025 roku. Farma powstanie w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino (Zachodniopomorskie). Jak zapowiedziała energetyczna spółka, farma Postomino będzie składać się z 135 tysięcy sztuk

1703764149 pelczynska x

Polska właśnie dostała pieniądze z KPO

Z radością informuję, że do Polski właśnie wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU będącego częścią KPO. To pieniądze na tanią zieloną energię dla polskich obywateli. #czasinwestycji — poinformowała minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na portalu X. W sumie polski Krajowy Plan Odbudowy jest wart blisko 60 mld euro. Te 5 mld euro to zaliczka, którą Komisja