Idź na eurowybory! Głosowanie do godz. 21.00

fot: Krystian Krawczyk

Unia Europejska jest unią gospodarczą i polityczną między 27 krajami europejskimi. Wspólnota jest też największym blokiem handlowym na świecie

fot: Krystian Krawczyk

O godz. 7.00, w niedzielę, 9 czerwca, w Polsce rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa do 21.00. Wybierzemy 53 europosłów.

W ustępującym parlamencie mandaty sprawowało 705 posłów. Najwięcej, bo aż 176 mandatów, miał EPL, Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci). 139 mandatów miało S&D (Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim), 102 mandaty przypadły zaś Grupie Renew Europe.

W krajach Unii Europejskiej wybory odbywają się między 6 a 9 czerwca. W Polsce wybranych zostanie 53 europosłów.

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów i posłanki do Parlamentu Europejskiego co 5 lat. W czerwcu 2024 r. wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, czyli o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami. Największą grupę europosłów wybiorą Niemcy, bo aż 96, najmniej mieszkańcy Malty – zaledwie 6.

Co ciekawe, w wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych. Województwo śląskie jest okręgiem nr 11.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. zakończenie głosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej nastąpi najpóźniej w dniu 9 czerwca 2024 r. o godz. 23.00 czasu polskiego. W związku z tym obwodowe komisje wyborcze mogą podawać do wiadomości publicznej wyniki głosowania w obwodzie od godz. 23.00 czasu polskiego w dniu 9 czerwca 2024 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.