Kaspijska ropa w Polsce za trzy lata
Budowa polskiego odcinka rurociągu będzie trwać od 12 do 18 miesięcy - mówi w wywiadzie dla \"Gazety Prawnej\" prezes Sarmatii, spółki powołanej w celu przedłużenia rurociągu Odessa - Brody do Polski. Marcin Jastrzębski dodaje, że choć ropa kaspijska będzie droższa niż surowiec rosyjski, jest lepszego gatunku. Ponadto - podkreśla rozmówca \"Gazety Prawnej\" - daje możliwość dywersyfikacji dostaw.
- Trzeba spojrzeć w ten sposób - jeżeli mamy dyktat dostawcy, negocjacje z nim są znacznie trudniejsze niż wtedy, gdy mamy alternatywę. To zwiększa bezpieczeństwo rafinerii, zwłaszcza w obliczu niepewnych dostaw z Rosji - dodaje prezes Sarmatii.