Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 745.70 USD (+0.86%)

Srebro

86.81 USD (+8.61%)

Ropa naftowa

104.69 USD (+0.52%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+5.89%)

Miedź

6.49 USD (+3.79%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 745.70 USD (+0.86%)

Srebro

86.81 USD (+8.61%)

Ropa naftowa

104.69 USD (+0.52%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+5.89%)

Miedź

6.49 USD (+3.79%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Karwina: górnicze świętowanie rozpoczęła msza święta

fot: Kajetan Berezowski

Na uroczystą mszę św. do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Karwinie przybyli górnicy ze wszystkich kopalń OKD, a także goście z Polski

fot: Kajetan Berezowski

W Karwinie rozpoczęły się w niedzielę, 8 września br., obchody Dnia Górnika. Jest ono obchodzone dorocznie na pamiątkę nadania przez króla Vaclava I praw górniczych miastu Jihlawie ważnych dla wszystkich ziem królestwa czeskiego. Miało to miejsce w 1249 r.

Obchody zainaugurowała msza św. odprawiona w karwińskim kościele parafialnym pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie odprawiona została msza św. w intencji wszystkich górników. Celebrował ją ks. o. Kalikst Mryka OFM. Górniczą pracę porównał on ze służba wojskową.

- Kiedy zapytałem żołnierza, co jest najważniejszego na placu boju, odparł, że wzajemne wsparcie i współdziałanie. Można się spierać o technologie eksploatacji węgla i kwestie ekonomiczne, ale tam, na dole, nie ma miejsca na spory. Wśród górniczej braci musi panować dyscyplina i współpraca, jeśli myśli się o szczęśliwym powrocie z pracy do domu, do rodziny – mówił w swym kazaniu franciszkanin.

Wezwał też górników do poszanowania matki Ziemi, do rozsądnego gospodarowania zasobami węgla, w zgodzie z ochroną środowiska.

Wspomniał również o górnikach, ofiarach grudniowej katastrofy górniczej w kopalni CSM w Stonawie, w której śmierć poniosło 12 górników narodowości polskiej i jeden Czech.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele kierownictwa spółki węglowej OKD, delegacje związków zawodowych, działacze Związku Górników Umundurowanych w Czechach, a także górniczy emeryci reprezentujący kopalnie rybnickiego okręgu węglowego. Wielu z nich pracowało zarówno w polskich, jak i czeskich kopalniach.

Druga część uroczystości z okazji Dnia Górnika odbędzie się w sobotę, 14 września, o godz. 12.30 pod Pomnikiem Trudu Górniczego w Karwinie. O godz. 14.00 w Parku im. Bożeny Niemcowej rozpocznie się program kulturalno-rozrywkowy. Planowane są koncerty oraz inne atrakcje, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą pożyczki z ARP dla JSW i Azotów

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, której celem jest umożliwienie Agencji Rozwoju Przemysłu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom górniczym i innym spółkom o istotnym znaczeniu dla gospodarki, w tym JSW i Azotom.

Na Bałtyku rozpoczęto instalację fundamentów turbin na farmie wiatrowej Baltica 2

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęto instalację monopali pod turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 - poinformowali w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PGE i Orsted. Zainstalowanych zostanie 111 monopali - pod 107 turbin wiatrowych i cztery morskie stacje elektroenergetyczne.

Związkowcy chcieli oddać petycję w sprawie Zielonego Ładu, nikogo nie zastali. „Tak pracują wybrańcy narodu”

W poniedziałek, 11 maja, przedstawiciele związków zawodowych odwiedzili biura senatorów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Związkowcy chcieli przekonać w ten sposób parlamentarzystów do poparcia prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. - To referendum nie dotyczy tylko Śląska. Ono tak naprawdę dotyczy całej Polski, wszystkich Polaków, bo to, jak się ono zakończy, będzie miało wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i naszych wnuków - przekonywał w Katowicach Rafał Jedwabny, szef WZZ Sierpnia 80 w PGG.

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.