Kampanie: ekojazda sposobem na oszczędności

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Przeciętny samochód emituje do powietrza ok. 160 gramów CO2 na kilometr, choć w przypadku Bentleya takiego jak ten na zdjęciu jest to już prawie 400g.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Nawet 1 000 zł na rachunkach za paliwo oraz około 400 kg CO2 może zaoszczędzić w ciągu roku kierowca, prowadząc samochód zgodnie z zasadami ekojazdy - zapewnia Ministerstwo Środowiska, w komunikacie informującym o rozpoczynającej się kampanii "Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!".

Projekt nawiązuje do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT), który rozpoczął się w niedzielę, 16 września.

- Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską, aby zachęcić społeczeństwo do ekologicznych sposobów podróżowania - jazdy na rowerze, środkami komunikacji miejskiej i chodzenia. Punktem kulminacyjnym ETZT jest Dzień Bez Samochodu obchodzony 22 września - czytamy w komunikacie resortu.

Ministerstwo Środowiska od wielu lat prowadzi działania edukacyjne towarzyszące ETZT, zachęcające do ekologicznego podróżowania. W tym roku kampania resortu skupia się na promocji zasad przyjaznej środowisku jazdy samochodem.

- Samochód to główny środek transportu dla ponad 80 proc. mieszkańców miast. W wielu sytuacjach z jazdy nim nie da się zrezygnować. Jednak poruszając się autem, warto wyrobić w sobie pewne nawyki, które z jednej strony przyczynią się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin, a z drugiej przyniosą także wymierne korzyści finansowe samym kierowcom - przekonuje Marcin Korolec, minister środowiska.

Ekojazda to taki styl prowadzenia samochodu, który powoduje jak najmniejsze zużycie paliwa. Taka jazda jest więc przyjazna i dla środowiska, gdyż przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, i dla portfela.

- Dzięki trzymaniu się zasad ekojazdy można zaoszczędzić nawet około 1 litra na 100 przebytych kilometrów. Jeżeli więc kierowca pokonuje rocznie 20 tys. km, to w jego portfelu może zostać nawet 1 000 zł. Ponadto, przeciętny samochód emituje do powietrza ok. 160 gramów CO2 na kilometr. Przy założeniu, że kierowca pokonuje 20 tys. km rocznie - powoduje on, że do atmosfery dostają się nawet 3 tony tego gazu. Do zneutralizowania takiej ilości CO2 potrzebnych jest aż 7 drzew. Jeżeli jednak ten sam kierowca będzie stosował zasady ekojazdy, może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 300-400 kilogramów na rok - informuje resort.

Aby poznać podstawowe zasady ekojazdy, Ministerstwo Środowiska przygotowało stronę internetową www.miejskajazda.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.