Kamieniołom Wietrznia czeka na zagospodarowanie

fot: Tomasz Rzeczycki

Kamieniołom Wietrznia w Kielcach posiada zabezpieczenie barierkami od strony wschodniej

fot: Tomasz Rzeczycki

Kielecki rezerwat przyrody Wietrznia, obejmujący wyrobisko dawnego kamieniołomu, zaczęli w tym roku odwiedzać turyści zagraniczni. Czy otrzymany na wiosnę certyfikat z UNESCO przełożył się na większe zainteresowanie Wietrznią oraz Centrum Geoedukacji, znajdującym się na tym terenie?

- W sensie promocyjnym na pewno tak. Znacznie więcej osób z zagranicznych geoparków dowiedziało się o funkcjonowaniu takiego obiektu, w kontekście jego roli jako centrum informacyjno-edukacyjnego Geoparku Świętokrzyskiego. Mieliśmy również turystów zagranicznych, przy czy w dalszym ciągu jest to bardzo niewielki odsetek wśród odwiedzających obiekt. Należy jednak wziąć pod uwagę, że na frekwencję rzutują inne czynniki takie jak wzrost znaczenia krajowej turystyki rodzinnej przy jednoczesnym zmniejszonym przepływie turystów pomiędzy państwami z uwagi na trwającą pandemię - stwierdza Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji w Geonaturze Kielce, będącej gospodarzem obiektu.

Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego powołany do istnienia został 4 listopada 1999 r. na mocy rozporządzenia Wojewody Świętokrzyskiego. Pod ochronę wzięto 17,59 ha terenu pozostałego po kopalni odkrywkowej. To zespół trzech wielopoziomowych kamieniołomów Wietrznia, Międzygórz i Międzygórz Wschodni. Eksploatacja trwała tam w latach 1893–1974. Aktualnie dla spacerowiczów dostępna jest środkowa oraz wschodnia część wyrobisk. Utworzono tam ścieżki, miejsca odpoczynku, umieszczono też tablice edukacyjne. Na hałdzie pokopalnianej znajdującej się na wschodnim skraju terenu pogórniczego wybudowano kieleckie Centrum Geoedukacji.

Na zagospodarowanie czeka najgłębszy z trzech kamieniołomów, czyli Wietrznia. Planowana ścieżka w wyrobisku znajduje się na razie w fazie koncepcji.

- W naszym posiadaniu jest program funkcjonalno-użytkowy w którym znajduje się wstępna koncepcja przebiegu ścieżki i elementów infrastruktury, które miałyby się na niej znaleźć, jak tablice, ławki, kosze, barierki, schody - informuje Michał Poros.

Na razie więc w wyrobisku Wietrzni przewidywane są tylko podstawowe działania, takie jak prowadzenie wycinki roślinności-samosiejek, porastających teren rezerwatu. Działania takie prowadzone są regularnie co roku, przy czym ich skala zależy od posiadanych środków budżetowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.