Kadry: Stanisław Trenczek dyrektorem EMAG

1432136193 stanislaw trenczek

fot: EMAG

Stanisław Trenczek został powołany na kadencje 2015-2019

fot: EMAG

Minister Gospodarki Janusz Piechociński, powołał, z dniem 20 maja dr. hab inż. Stanisława Trenczka na funkcję dyrektora Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG (kadencja 2015-2019) - poinformował Instytut w komunikacie przesłanym do portalu górniczego nettg.pl.

Zgodnie z zapisami Ustawy o instytutach badawczych, w Instytucie EMAG został przeprowadzony konkurs na dyrektora. W skład komisji konkursowej wchodziły: przedstawiciele (po jednym) Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Gospodarki, Komisji Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz dwie osoby wybrane przez Radę Naukową Instytutu EMAG.

- Po dwuetapowym postępowaniu konkursowym i ocenie kandydatów, uwzględniającej m.in. opracowane i przedstawione przez nich koncepcje rozwoju Instytutu EMAG oraz wyniki przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej, komisja podjęła uchwałę o przedstawieniu Ministrowi Gospodarki dr. hab. inż. Stanisława Trenczka, prof. nadzw. w Instytucie EMAG, jako kandydata na dyrektora. Dopełnieniem formalno-prawnym był wniosek Rady Naukowej o powołanie tego kandydata na dyrektora - napisano w komunikacie.

Dr hab. inż. Stanisław Trenczek jest absolwentem Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej w Gliwicach (studia inżynierskie) oraz Wydziału Górniczego Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (studia uzupełniające magisterskie) o specjalności techniczna eksploatacja złóż. Stopień naukowy doktora nauk technicznych - w dziedzinie górnictwo i geologia inżynierska i specjalności aerologia górnicza - uzyskał na AGH, natomiast stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych na Politechnice Śląskiej. Jest autorem i współautorem ponad stu dwudziestu artykułów opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach technicznych oraz ponad stu referatów wygłoszonych na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Jest także współautorem trzech patentów, wykonawcą i kierownikiem ponad dwudziestu projektów badawczych, rozwojowych, strategicznych, strukturalnych, europejskich oraz autorem ponad dwudziestu aplikacji naukowych.

W wydawnictwie EMAG pełni funkcję Sekretarza Rady Programowej oraz Zastępcy redaktora naczelnego czasopisma naukowo-technicznego Mining - Informatics, Automation and Electrical Engineering "MIAG" - Automatyka, Elektronika i Informatyka w Górnictwie (w latach 1962-2014 "Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa"). Prowadzi również działalność poza miejscem pracy. Jest wykładowcą na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, ekspertem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badan i Rozwoju, Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii. Udziela się także w gremiach naukowych - jest Zastępcą Przewodniczącego Komisji Górniczej PAN Oddział w Katowicach, członkiem Sekcji Aerologii Górniczej Komitetu Górnictwa PAN, Zastępcą Przewodniczącego Sekcji Aerologii Górniczej przy KG PAN O/Katowice oraz członkiem Sekcji Mechatroniki i Energoelektryki w Górnictwie przy KG PAN O/Katowice.

Jest także uprawnionym rzeczoznawcą Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w podziemnych zakładach górniczych (zagrożenie pożarowe i wentylacyjne oraz ratownictwo górnicze). Od wielu lat bierze też czynny udział - jako członek - w pracach Komisji ds. Zagrożeń w Zakładach Górniczych, a także w pracach specjalistycznych zespołów naukowo-doradczych, powoływanych przez kierowników ruchu zakładu górniczego w przypadku rozwiązywania trudnych problemów związanych z występującym poziomem zagrożeń naturalnych jak i podczas prowadzenia akcji ratowniczych. Od kilkunastu lat jest też powoływany przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego do komisji powypadkowych, których zadaniem jest ustalenie przyczyn i okoliczności takich zdarzeń. W instytucie EMAG pełnił wcześniej funkcje Kierownika Zakładu Naukowego, Sekretarza Naukowego oraz Zastępcy Dyrektora ds. naukowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.