Kadra: krytykują zarząd JSW

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Grzegorz Herwy zauważa także, że porozumienie dotyczące deputatu węglowego przybliża stronę społeczną i zarząd do wypracowania jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w Kompanii Węglowej

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Do redakcji portalu górniczego nettg.pl dotarło stanowisko Sekcji Węgla Kamiennego Porozumienia Związków Zawodowych Kadra. Związkowcy wyrażają w nim swój zdecydowany sprzeciw wobec poczynań zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które w ich opinii skutkują pogarszającą się sytuacją społeczną w JSW.

- Niepokój nasz budzi fakt, że do dnia dzisiejszego nie udało się wypracować kompromisu w sprawie podwyżki płac w 2012 roku oraz rewizji zasad zatrudniania nowych pracowników. Niedopuszczalne jest nieprzyjmowanie argumentów strony społecznej o przewidywanej inflacji na poziomie ok. 4 proc. w 2012 roku oraz brak wzrostu płacy realnej w JSW od 2008 r. Wykazywane bardzo dobre wyniki finansowe JSW w roku ubiegłym i na początku obecnego oraz większa efektywność pracy nie spowodowały wzrostu płacy realnej. Brak jakiejkolwiek reakcji ze strony zarządu JSW, z jednoczesnym brakiem własnych propozycji rozwiązania napiętej sytuacji w firmie pozwala sądzić, że zarząd Spółki nie wykazuje wrażliwości w kwestiach społecznych - czytamy w stanowisku podpisanym przez Grzegorza Herwy, przewodniczącego Sekcji Węgla Kamiennego.

Zdaniem związkowców z Kadry niestosowanie się do zaleceń inspektorów PIP w sprawie wycofania się z niekorzystnych umów o pracę dla pracowników nowo przyjętych, świadczy o lekceważeniu przez zarząd prawa pracy oraz nieliczeniu się ze stanowiskiem strony społecznej, a stosowanie rożnych wzorów umów o pracę to nic innego jak przykład nierównego traktowania pracowników.

- Wprowadzenie krzywdzącej pracowników premii motywacyjnej doprowadziło jedynie do nieuzasadnionego zróżnicowania płac wśród pracowników wykonujących tę samą pracę. Śledząc z uwagą przebieg sporów zbiorowych popieramy działania Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno - Strajkowego JSW SA i apelujemy do zarządu JSW SA o przestrzeganie prawa pracy, zapisów Porozumienia Zbiorowego z dnia 5 maja 2011 roku oraz o natychmiastowe podjęcie konstruktywnych rozmów w celu zakończenia konfliktu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej - podkreśla Kadra.

Stanowisko Sekcji Węgla Kamiennego PZZ Kadra przesłane zostało także na ręce: Jarosława Zagórowskiego, prezesa JSW, Waldemara Pawlaka, wicepremiera i ministra gospodarki, Mikołaja Budzanowskiego, ministra skarbu państwa, Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej, kancelarii Prezydenta RP, Izabeli Katarzyny Mrzygłodzkiej, przewodniczącej Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP, Iwony Mickiewicz, Głównego Inspektora Pracy, Piotra Litwy, prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, Janusza Olszowskiego, prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Wiesława Blaschke, prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, Piotra Rykali, prezesa zarządu Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego, Dominika Kolorza, przewodniczącego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność oraz Andrzeja Chwilka, przewodniczącego Związku Zawodowego Górników w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą czynne?

W niedzielę 30 sierpnia sklepy będą otwarte. Kolejna niedziela handlowa przypadnie dopiero w grudniu.

Związkowcy chcą po 6500 zł nagrody dla każdego pracownika górniczej spółki

Strona związkowa z KGHM wystąpiła z wnioskiem o wypłatę dodatkowej, jednorazowej nagrody finansowej w wysokości 6 500 zł brutto dla wszystkich pracowników spółki. Powodem mają być bardzo dobre wyniki produkcyjne i finansowe KGHM Polska Miedź.

Na Wall Street wzrosty po wynikach i prognozach Nvidii

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a w centrum uwagi były wyniki kwartalne i nowe prognozy Nvidii. Inwestorzy czekają już na piątkowe wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej Kevina Warsha.

Metropolia tworzy grupę zakupową prądu dla obiektów z fotowoltaiką

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia utworzyła grupę zakupową, która ma kupić energię elektryczną dla obiektów posiadających instalacje fotowoltaiczne - poinformował rzecznik GZM Łukasz Zych. W grupie znalazło się 41 zamawiających.