Już w niedzielę industrialny spacer po śródmieściu Rybnika, z pokazem plenerowym unikalnych filmów o tematyce górniczej w reżyserii Antoniego Halora

fot: Kopalnia Ignacy

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku to jedyny zabytek techniki z subregionu zachodniego województwa śląskiego wpisany na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego

fot: Kopalnia Ignacy

W ramach Letniej Strefy Kultury w niedzielę, 8 sierpnia, Zabytkowa Kopalnia Ignacy przypomni o górniczych miejscach i symbolach w centrum Rybnika. W programie industrialny spacer po śródmieściu, a na Strefie Juliusz pokaz plenerowy unikalnych filmów o tematyce górniczej w reżyserii Antoniego Halora - informują organizatorzy.

Choć kopalni nigdy tu nie było, górnictwo miało istotny wpływ na rozwój śródmieścia Rybnika. O tych bardziej i mniej oczywistych związkach centrum miasta ze światem industrii opowie Małgorzata Płoszaj, popularyzatorka historii Rybnika, podczas spaceru pt. „Rybnickie Zjednoczenie z Ignacym”. Początek spaceru o godz.15.00. Zbiórka w Rybniku przed budynkiem Politechniki Śląskiej przy ul. Kościuszki 54. Czas trwania ok. 2,5-3h.


Na trasie spaceru znajdzie się budynek dawnego klasztoru oo. werbistów, w którym przez lata mieściła się siedziba Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, następnie dawna RYFAMA, czyli Rybnicka Fabryka Maszyn, Technikum Górnicze kształcące przez lata kadry dla okolicznych kopalń, Teatr Ziemi Rybnickiej wybudowany m. in. ze środków przemysłu górniczego, dawny szpital knapszaftowy (obecnie Kampus przy ul. Rudzkiej) oraz kilka innych miejsc.

Absolutnym hitem będzie powrót do Rybnika kina „Górnik”. W niedzielny wieczór o godz. 20.00 na Strefie Juliusz przy ul. Klasztornej 3 rozpocznie się plenerowy pokaz filmów o tematyce górniczej w reżyserii Antoniego Halora. Podczas pokazu wyświetlone będą trzy filmy dokumentalne: „Czarne-zielone” (1971), „Czekanie” (1980), „Plener przemysłowy” (1976). Pokazują one w sposób niezwykle realistyczny, ale i nie bez humoru, jak wyglądała praca górników węgla kamiennego w latach 70. XX w. Obraz dopełni komentarz subiektywny dra Jacka Kurka, historyka, eseisty, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, autora audycji „Noc nie bez końca” w Radiu eM.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.