W tym roku tematem przewodnim są wyzwania dla górnictwa w okresie dekarbonizacji

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

PGG zatrudnia ok. 36 tys. pracowników

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W listopadzie 2023 r. odbędzie się międzynarodowa jubileuszowa konferencja z serii Górnicze Zagrożenia Naturalne (GZN). W tym roku wyjątkowa, bo trzydziestolecie GZN będzie obchodzić wspólnie z Jastrzębską Spółką Węglową. Konferencja odbędzie się w dniach 14-16 listopada 2023 r. w Wiśle. Organizowana jest przez Główny Instytut Górnictwa-Państwowy Instytut Badawczy, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Komisję Górniczą PAN Oddział w Katowicach, przy współpracy Politechniki Warszawskiej. Konferencję swoim patronatem objął Prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek. 

W tym roku tematem przewodnim są wyzwania dla górnictwa w okresie dekarbonizacji, a tematyka konferencji obejmuje takie panele, jak: 

1. Zagrożenia tąpaniami,
2. Zagrożenia sejsmiczne,
3. Zagrożenia aerologiczne,
4. Stateczność wyrobisk górniczych,
5. Sesja Centrum Doskonałości w Obszarze Metanu z Kopalń,
6. Cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja – sesja ISAC GIG,
7. Sesja projektu DD-MET,
8. Sesja projektu PostMinQuake. 

Odbędzie się również specjalna sesja jubileuszowa poświęcona wspólnemu trzydziestoleciu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA i konferencji Górnicze Zagrożenia Naturalne.

Konferencje z cyklu GZN są od wielu lat ważnym forum wymiany doświadczeń praktyków i naukowców na temat bezpiecznego prowadzenia eksploatacji. Organizatorzy do udziału zapraszają pracowników kopalń, naukowców, ekspertów, przedstawicieli urzędów górniczych, spółek węglowych oraz firm związanych z górnictwem i bezpieczeństwem pracy w górnictwie.

Do 22 września 2023 r. wciąż można zgłaszać tytuły prezentacji wraz z zespołem autorskim. Artykuły zgłoszone na konferencję będą publikowane w formie punktowanej monografii. Dla chętnych jest możliwość publikacji w „Journal of Sustainable Mining” (w j. angielskim) oraz w „Przeglądzie Górniczym”. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej konferencji http://www.gzn.gig.eu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.