JSW wypracowała 409,8 mln zł zysku w pierwszym kwartale 2019 r.

fot: Jarosław Galusek/ARC

JSW poprzez sprzedaż działek pozbyła się nieruchomości niepotrzebnych do jej podstawowej działalności

fot: Jarosław Galusek/ARC

W czwartek, 16 maja, Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała raport giełdowy z wynikami finansowymi oraz wynikami produkcji. Z raportu wynika, że zarówno wielkość produkcji węgla oraz wypracowany zysk były mniejsze niż w analogicznym okresie minionego roku.

Przychody ze sprzedaży w pierwszym kwartale 2019 r. wyniosły 2,488 mld zł i były tylko nieznacznie niższe niż w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku (2,51 mld zł). Znacznie niższy był już za to zysk netto, który wyniósł prawie 409,8 mln zł. Dla porównania w pierwszym kwartale 2018 r., JSW wypracowała 757,9 mln zł zysku netto.

Skąd taka różnica? Częściową odpowiedzią na to pytanie są rosnące koszty. W pierwszym kwartale 2019 r. koszty sprzedanych produktów, materiałów i towarów wyniosły 1,762 mld zł. W pierwszych trzech miesiącach minionego roku było to 1,424 mld zł.

Niższa była również produkcja węgla - kopalnie JSW wyprodukowały łącznie 3,5 mln t węgla. To o 14,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie minionego roku, kiedy produkcja wyniosła 4,1 mln t. Co gorsza różnica 0,6 mln t węgla, to o wiele bardziej zyskowny węgiel koksowy. W pierwszym kwartale zakłady JSW wyprodukowały 2,4 mln t węgla koksowego (w I kw. 2018 r. było to 3 mln t), produkcja węgla energetycznego pozostała na takim samym poziomie i wyniosła 1,1 mln t węgla. Zmniejszyła się również produkcja koksu z 0,9 mln t do 0,8 mln t.

Wyższe natomiast były średnie ceny - zarówno sprzedanego węgla oraz koksu. W pierwszym kwartale tego roku średnia cena węgla koksowego wynosiła 711 zł za t, a węgla energetycznego 277 zł za t. W analogicznym okresie 2018 r. było to odpowiednio - 682 zł i 234 zł. Tona koksu wyprodukowanego przez zakłady JSW kosztowała średnio 1173 zł (w pierwszym kw. ub. r. 1052 zł).

"Działalność wydobywcza w Grupie realizowana jest przez cztery kopalnie węgla kamiennego. Udział produkcji węgla koksowego i węgla do celów energetycznych w ogólnej produkcji netto w I kwartale 2019 roku wyniósł odpowiednio 68,8% i 31,2%. Ze względu na przeznaczenie węgla produkowanego w Grupie, udział wolumenu sprzedaży węgla koksowego w łącznych dostawach w I kwartale 2019 roku stanowił 71,4%, zaś pozostałe 28,6% stanowił węgiel do celów energetycznych. Kopalnie Borynia-Zofiówka-Jastrzębie i Pniówek oferowały do sprzedaży węgle koksowe, charakteryzujące się niską zawartością popiołu, siarki oraz części lotnych. Węgle z kopalń Budryk oraz Knurów-Szczygłowice to węgle gazowo-koksowe o niskiej zawartości popiołu, siarki oraz wyższej, jednak charakterystycznej dla tego typu węgla, zawartości części lotnych. Wszystkie produkowane w tych kopalniach węgle koksowe cechują się również, odpowiednimi do typu węgla, parametrami CRI i CSR na dobrych i akceptowalnych przez kontrahentów poziomach. Kopalnie Budryk, Knurów-Szczygłowice oraz Kopalnia Borynia-Zofiówka-Jastrzębie Ruch Zofiówka oprócz węgla koksowego wydobywają również węgiel do celów energetycznych" - można przeczytać w raporcie spółki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.