JSW wydobyło mniej węgla w pierwszym kwartale. Powód to m.in. wstrząs w ruchu Szczygłowice

fot: Krystian Krawczyk

Analiza indeksów w ostatnich miesiącach wskazuje, że choć ceny węgla energetycznego są najwyższe od pięciu lat, wciąż jest to poniżej rekordowego poziomu z pierwszych miesięcy 2012 roku

fot: Krystian Krawczyk

W pierwszym kwartale br. zakłady JSW wyprodukowały ok. 3,5 mln t węgla. To mniej o ponad 14 proc. niż w analogicznym okresie minionego roku. Podczas piątkowej konferencji, na której zaprezentowano wyniki finansowe spółki, przedstawiciele JSW przekonywali jednak, że roczny plan wydobycia nie jest zagrożony. Wydobycie w tym roku ma być o kilka procent wyższe niż w 2018 r.

W pierwszym kwartale tego roku kopalnie JSW wyprodukowały prawie 2,4 mln t węgla koksowego oraz ok. 1,1 mln t węgla energetycznego. To o mniej o 14 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (3 mln t węgla koksowego oraz niemal 1,1 mln t węgla energetycznego). Na taka różnicę złożyła się głównie tragedia w ruchu Zofiówka i wyłączenia partii H w tym zakładzie. Utracone zasoby z tej partii to ok. 0,5 mln t węgla koksowego w skali roku.

Produkcyjne wyniki JSW nie na napawają jednak optymizmem, kiedy porównować je do ostatniego kwartału 2018 r. Okazuje się, że są niższe o niemal 7 proc. Pozytywną informacją jest jednak to, że w porównaniu z ostatnim kwartałem 2018 r. wzrosła nieco produkcja węgla koksowego (o niemal 100 tys. t).

Jak argumentował Tomasz Śledź, wiceprezes JSW ds. produkcji, spadek wydobycia w pierwszym kwartale był spowodowany głównie wstrząsem w pokładzie 405/1 poniżej głębokości 850 m w ruchu Szczygłowice.

- Musieliśmy podjąć decyzję o wstrzymaniu wydobycia i skróceniu wybiegu ściany o 60 m. W ten sposób pod ziemią zostało 63 tys. t nie wydobytego węgla - zaznaczył Śledź.

Jak dodał, plan wydobywczy na ten rok nie jest zagrożony i przewiduje poziom produkcji o kilka procent wyższy niż w 2018 r. (przed rokiem zakłady JSW wyprodukowały ok. 15,2 mln t węgla). Istostny wzrost wydobycia ma być widoczny w trzecim i czwartym kwartale. Podczas gdy w pierwszym kwartale średnia liczba pracujących ścian wydbywczych wyniosła 22,9, a w drugim ma wynieść 22,3, to w dwóch kolejnych ma wzrosnąć odpowiednio do 24 oraz 27,3. Oznacza to, że w ciągu całego 2019 r. średnia liczba pracujących ścian ma wynieść 24,1. Wzrosnąć mu również udział węgla koksowego w produkcji i w 2019 r. przekroczyć 70 proc.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.