JSW wkrótce ogłosi przetarg na budowę nowego szybu

Przed końcem roku Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zamierza ogłosić przetarg na budowę nowego, ok. tysiącmetrowego szybu, dzięki któremu możliwe będzie udostępnienie i eksploatacja pola wydobywczego „Bzie-Dębina”.

Będzie to pierwsza taka inwestycja w górnictwie od wielu lat, dzięki której JSW sięgnie po nowe złoża węgla.

- Wszystkie niezbędne dokumenty i projekty są już gotowe. Czekamy jedynie na koncesję Ministerstwa Środowiska. Spodziewamy się, że otrzymamy ją w okolicach Barbórki, czyli najdalej w grudniu – powiedział w piątek PAP prezes JSW, Jarosław Zagórowski.

Jeżeli uda się do końca roku ogłosić przetarg na wykonawcę szybu, roboty powinny ruszyć w przyszłym roku. Zagórowski zapowiedział, że zarząd JSW zrobi wszystko, aby konieczne ze względu na sytuację rynkową oszczędności w spółce nie zahamowały realizacji niezbędnych inwestycji.

Wcześniej spółka podała, że w związku z sytuacją na światowym rynku stali i koksu, zarząd firmy szykuje na przyszły rok plan kryzysowy. Prezes ocenił, że pod względem wyników finansowych 2008 rok będzie dla spółki „doskonały”, jednak w związku ze spodziewanym w 2009 roku spadkiem popytu i cen węgla koksującego i koksu, przyszłoroczna sytuacja jest niepewna.

- Do końca tego roku, kiedy obowiązują jeszcze stare warunki kontraktów, jesteśmy spokojni. Natomiast styczeń może już wyglądać zupełnie inaczej, bo niewiadomą są przyszłoroczne ceny i wielkość zapotrzebowania. Dlatego musimy mieć w rezerwie plan kryzysowy, który będzie realizowany, gdy wymusi to sytuacja rynkowa – wyjaśnił prezes.

Na kondycję JSW, która produkuje głównie węgiel koksowy, rzutuje przede wszystkim sytuacja na rynku stali. W ostatnich miesiącach jej wytwórcy zmniejszyli produkcję; np. koncern ArcelorMittal rozpoczął remont dwóch wielkich pieców w hutach w Katowicach i Krakowie. Oznacza to zmniejszenie zapotrzebowania na koks i węgiel koksowy. Spadają też jego ceny.

Zagórowski przyznał, że spółka będzie szukać oszczędności w wydatkach inwestycyjnych (rocznie przeznacza na nie 800-900 mln zł), jednak nie będzie to dotyczyć najważniejszych inwestycji w przygotowanie nowych ścian oraz udostępniania nowych złóż, od czego zależy przyszłość spółki. Plan zakłada też podniesienie efektywności.

Chodzi o udostępnienie złóż \"Bzie-Dębina\" i \"Pawłowice 1\", w drodze rozbudowy istniejących kopalń. Koszty pierwszej inwestycji szacowane są do 2018 r. na blisko 1,2 mld zł (docelowo 2,5 mld zł), drugiej - blisko 900 mln zł do 2017 r., ale eksploatacja zasobów rozpoczęłaby się już w 2012 r. Udostępnienie nowych złóż przedłużyłoby żywotność kopalń JSW o kilkadziesiąt lat.

Spółka ma na razie koncesję na rozpoznanie jednego ze złóż, na podstawie której prowadzone są prace badawcze i przygotowawcze. Aby przyspieszyć przygotowania do inwestycji, JSW podzieliła w projektach złoże \"Bzie-Dębina Zachód\" na dwie części. W tej położonej w granicach Jastrzębia Zdroju wkrótce po otrzymaniu koncesji możliwe będzie rozpoczęcie prac, przede wszystkim budowy nowego szybu i udostępniania złóż.

JSW to największy w Europie producent węgla koksowego. Zatrudnia blisko 23 tys. osób w sześciu kopalniach. Plan na ten rok zakładał wydobycie 15,9 mln ton węgla, z czego 9,7 mln ton miał stanowić węgiel koksowy. Z powodu kłopotów wydobywczych w kopalniach, wydobycie będzie znacząco mniejsze – węgla koksowego prawdopodobnie powyżej 8 mln ton.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są zastosowania komputerów przemysłowych? 5 przykładów

Komputery przemysłowe (IPC) to wyspecjalizowane jednostki, stworzone do nieprzerwanej pracy 24/7 w ekstremalnych warunkach, gdzie standardowe PC zawodzą. Ich wzmocniona konstrukcja i niezawodność stanowią fundament nowoczesnej automatyzacji. Od wspierania procesów produkcyjnych i kontroli jakości, przez zarządzanie logistyką i monitorowanie infrastruktury, po interfejsy HMI i przetwarzanie brzegowe z AI – komputery przemysłowe gwarantują ciągłość i wydajność w przemyśle 4.0.

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.