JSW w czołówce rankingów Rzeczpospolitej

fot: Martyna Kurpas/ARC

Daniel Ozon kierował firmą od marca 2017 roku

fot: Martyna Kurpas/ARC

PKN Orlen SA znalazł się na pierwszym miejscu rankingu polskich firm, które najwięcej eksportują. W zestawieniu opublikowanym w piątek, 28 czerwca przez Rzeczpospolitą, spółki wydobywcze znalazły się w absolutnej czołówce.

Płocki koncern osiągnął przychody z eksportu wynoszące 37,426 mld zł.

3. miejsce w rankingu „potęgi polskiego eksportu” zajął KGHM Polska Miedź (przychód 14,786 mld), 6. Grupa Lotos (6,868 mld). Pierwszą dziesiątkę zamyka Jastrzębska Spółka Węglowa, której przychody z eksportu w 2018 r. to 5,18 mld. Na pozycji 14. w rankingu, który objął 50 firm uplasowało się PGNiG z przychodami na poziomie ponad 4 mld.

Oprócz tego, "Rz" opublikowała zestawienie „najbardziej dynamicznych eksporterów w kraju”, które pokazuje, jakie firmy najbardziej umiejętnie łączą wzrost sprzedaży zagranicznej z poprawą osiągnięć finansowych. Tutaj w 2018 r. zdecydowanie najlepszym graczem spośród spółek górniczych była JSW. Spółka znalazła się na 3. miejscu zestawienia. Orlen cztery miejsca dalej.

47. miejsce zajęła grupa Lotos, a 48 KGHM.

Pełne zestawienie w Rzeczpospolitej, w piątek, 28 czerwca.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.