Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 731.50 USD (-0.39%)

Srebro

86.83 USD (-0.20%)

Ropa naftowa

104.95 USD (+0.61%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+0.10%)

Miedź

6.51 USD (+0.25%)

Węgiel kamienny

114.75 USD (+2.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 731.50 USD (-0.39%)

Srebro

86.83 USD (-0.20%)

Ropa naftowa

104.95 USD (+0.61%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+0.10%)

Miedź

6.51 USD (+0.25%)

Węgiel kamienny

114.75 USD (+2.00%)

JSW: Podziemny przekop połączył Budryk z Knurowem

1743165228 jsw

fot: JSW/Dawid Lach

Podziemne połączenie kopalń Knurów-Szczygłowice i Budryk to jedna z kluczowych inwestycji JSW

fot: JSW/Dawid Lach

Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że strategiczna inwestycja, która zapewni kopalni Budryk działalność do 2077 r., osiągnęła kluczowy etap. Podziemne połączenie wentylacyjne kopalni Budryk z Ruchem Knurów zostało zrealizowane.

Inwestycja wpisuje się w realizację programu „Efektywna Kopalnia”, który jest fundamentem realizacji Planu Strategicznej Transformacji. „Efektywna Kopalnia”, to ponad dwadzieścia inicjatyw, których realizacja przyniesie wzrost wydobycia węgla koksowego i obniży koszty jego wydobycia. Inicjatywy w ramach „Efektywnej Kopalni” dotyczą czterech obszarów, takich jak: planowanie i prowadzenie robót przygotowawczych, planowanie i prowadzenie robót eksploatacyjnych, planowanie czasu pracy oraz optymalne wykorzystanie majątku.

– Zakończenie tego zadania to ważny krok w realizacji strategii Spółki do 2030 r. oraz założeń optymalizacji i zwiększenia efektywności wydobycia wskazanych w Planie Strategicznej Transformacji. Inwestycja umożliwia eksploatację węgla w nowych partiach złoża Budryk, a także eliminuje konieczność budowy nowego szybu wentylacyjnego w zachodniej części KWK Budryk – mówi Ryszard Janta, prezes zarządu JSW.

Podziemne połączenie stanowiło wielkie wyzwania dla zespołów projektowych oraz inżynierskich. 

– Zbicie wyrobisk górniczych pomiędzy kopalniami oddalonymi od siebie o około 7 km, stanowiło duże wyzwanie dla mierniczych górniczych, ponieważ do tego celu należało wykonać od podstaw orientację sytuacyjno-wysokościową obu kopalń, w powiązanych ze sobą układach współrzędnych. To trudne wyzwanie zespół zrealizował precyzyjnie, określając punkt zbicia z dokładnością wręcz do centymetrów – podkreśla Adam Rozmus, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych.

Kolejnym etapem realizacji inwestycji jest budowa nowej stacji wentylatorów oraz modernizacja szybu Aniołki. To przedsięwzięcie stanowi istotny element rozwoju obu zakładów, otwierając przed nimi nowe możliwości i zwiększając efektywność wydobycia.

– Modernizacja szybu oraz budowa nowej infrastruktury wentylacyjnej to inwestycja, która przyniesie wymierne korzyści na lata. Nowoczesna stacja wentylatorów oraz przebudowana infrastruktura szybu umożliwią efektywne zarządzanie siecią wentylacyjną obu kopalń, obniżenie poziomu zagrożenia metanowego oraz zwiększenie wydatku powietrza, co przełoży się na lepsze warunki klimatyczne w rejonach eksploatacji. Można powiedzieć, że od teraz kopalnie mają wspólne „płuco” – mówi Jarosław Rutkowski, dyrektor KWK Budryk.

Prace związane z drążeniem ponad 6900 metrów wyrobisk realizowane były przez brygady własne kopalni Budryk oraz brygady PBSz. 

– Realizacja tak skomplikowanego projektu wymagała nie tylko zaawansowanych rozwiązań technologicznych, ale przede wszystkim ogromnego zaangażowania i determinacji zespołu. Nasze brygady wykazały się najwyższym poziomem profesjonalizmu, precyzją oraz skutecznością w realizacji tego wymagającego zadania. Sukces tego przedsięwzięcia to efekt ciężkiej pracy i doskonałej współpracy wszystkich zaangażowanych stron, za co chciałbym serdecznie podziękować całemu zespołowi. Jednocześnie nasze brygady kontynuują prace związane z modernizacją szybu Aniołki, co stanowi kolejny ważny etap tej strategicznej inwestycji – podsumowuje Marcin Mieszczak, prezes PBSz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą pożyczki z ARP dla JSW i Azotów

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, której celem jest umożliwienie Agencji Rozwoju Przemysłu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom górniczym i innym spółkom o istotnym znaczeniu dla gospodarki, w tym JSW i Azotom.

Na Bałtyku rozpoczęto instalację fundamentów turbin na farmie wiatrowej Baltica 2

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęto instalację monopali pod turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 - poinformowali w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PGE i Orsted. Zainstalowanych zostanie 111 monopali - pod 107 turbin wiatrowych i cztery morskie stacje elektroenergetyczne.

Związkowcy chcieli oddać petycję w sprawie Zielonego Ładu, nikogo nie zastali. „Tak pracują wybrańcy narodu”

W poniedziałek, 11 maja, przedstawiciele związków zawodowych odwiedzili biura senatorów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Związkowcy chcieli przekonać w ten sposób parlamentarzystów do poparcia prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. - To referendum nie dotyczy tylko Śląska. Ono tak naprawdę dotyczy całej Polski, wszystkich Polaków, bo to, jak się ono zakończy, będzie miało wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i naszych wnuków - przekonywał w Katowicach Rafał Jedwabny, szef WZZ Sierpnia 80 w PGG.

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.