JSW podsumowała realizację planu za listopad 2025r. Jest niższa sprzedaż węgla

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

JSW podkreśla, że zwrot środków umożliwi realizację kluczowych inwestycji

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Jastrzębska Spółka Węglowa podsumowała realizację Planu Techniczno-Ekonomicznego za listopad 2025 roku.

Z raportu przedstawionego przez spółkę wynika, że produkcja węgla ogółem w listopadzie 2025 r. wyniosła 1,26 mln ton, co stanowi 107,1 proc. Planu na ten miesiąc. Produkcja węgla koksowego wynosiła 1,05 mln ton, co stanowi 99,4 proc. Planu, z kolei produkcja węgla do celów energetycznych w listopadzie 2025 r. wynosiła 0,2 mln ton i jest to 179,1 proc. Planu.

JSW podkreśla, że narastająco, w miesiącach styczeń – listopad 2025, produkcja węgla jest na zbliżonym do zakładanego w Planie poziomu i wynosi 12,18 mln ton, co stanowi 99,3 proc. Planu w tym okresie.

Wśród czynników wpływających na poziom produkcji w 2025 r. znalazły się: siła wyższa ogłoszona 16 maja 2025 r. w związku z wydarzeniami, które miały miejsce 7 maja br. w KWK Budryk, gdzie doszło do pożaru endogenicznego w związku z czym zaszła konieczność czasowego otamowania zagrożonego rejonu; wcześniejsze od zakładanego w Planie zakończenie eksploatacji ścian wskutek podjętych działań techniczno-organizacyjnych, czego wynikiem jest zwiększony wolumen produkcji węgla w poprzednich miesiącach; siła wyższa ogłoszona 18 września 2025 r. w związku z wydarzeniami zaistniałymi 12 września br. w KWK Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka, gdzie doszło do pożaru endogenicznego w związku z czym zaszła konieczność czasowego otamowania zagrożonego rejonu. "Zdarzenie będzie miało również wpływ na zdolność produkcyjną kopalni w I kwartale 2026 r." - napisała spółka w raporcie.

Na poziom produkcji wpłynęły także - trudniejszy od zakładanych poziom zagrożeń naturalnych co wpłynęło na mniejsze postępy ścian oraz zdarzenie z 27 listopada 2025 r. w KWK Budryk związane z zawaleniem się zbiornika na węgiel surowy nr 2 wraz z przyległymi pomostami taśmowymi w Zakładzie Mechanicznej Przeróbki Węgla, co znacząco ograniczyło zdolność produkcyjną kopalni. Na obecną chwilę JSW przewiduje utratę wolumenu produkcji do końca roku, w wyniku tego zdarzenia, w wysokości ok. 200 tys. ton. Spółka podkreśla że aktualnie nie jest możliwe oszacowanie ewentualnej straty wolumenu produkcji w roku 2026.

Jeżeli chodzi o sprzedaż węgla ogółem w listopadzie 2025 r. to wyniosła ona 1,04 mln ton, co stanowi 76,7 proc. Planu na ten miesiąc (zgodnie z założeniami PTE zaplanowany poziom sprzedaży wynosił 1,35 mln ton). Sprzedaż węgla koksowego w tym okresie wyniosła: 0,87 mln ton, co stanowi 73,4 proc. Planu, a sprzedaż węgla do celów energetycznych w listopadzie 2025 r. wyniosła: 0,17 mln ton i jest to  99,6 proc. Planu.

Na niższy niż zakładano w listopadzie 2025 r. wolumen sprzedaży węgla ogółem wpłynęła niższa sprzedaż węgla koksowego, na co ma wpływ trudna sytuacja rynkowa europejskiego hutnictwa, skutkująca ograniczaniem realizacji opcji ilościowych w kontraktach.  Jak informuje JSW, na poziom wysyłek wpływają również utrudnienia logistyczne oraz nadal odczuwalne konsekwencje zgłaszanych wcześniej zdarzeń na kopalniach wpływających na zmianę struktury i jakości produkowanego węgla.
Sprzedaż węgla do celów energetycznych była zgodna z założeniami PTE.

Z kolei produkcja koksu w listopadzie 2025 r. wyniosła: 0,29 mln ton, co stanowi 98,2 proc. Planu na ten miesiąc. Sprzedaż koksu w listopadzie 2025 r. wyniosła z kolei 0,26 mln ton i jest to 76,9 proc. Planu.
Sprzedaż koksu w listopadzie 2025 r. była niższa od zakładanej w PTE co wynika z dłuższego załadunku statku i zaliczenia wysyłki w sprzedaż grudnia.
Sytuacja na europejskim rynku stali nie uległa poprawie, wg danych worldsteel.org w październiku produkcja stali w UE spadła o 3,5 proc. r/r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.