Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 139.45 USD (-0.37%)

Srebro

84.72 USD (-0.77%)

Ropa naftowa

93.72 USD (+3.30%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.46%)

Miedź

5.88 USD (-0.10%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 139.45 USD (-0.37%)

Srebro

84.72 USD (-0.77%)

Ropa naftowa

93.72 USD (+3.30%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.46%)

Miedź

5.88 USD (-0.10%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

JSW: Oddanie do eksploatacji Elektrociepłowni Radlin w IV kwartale

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W struktury JSW Koks wchodzą dotychczasowe koksownie KK Zabrze: Dębieńsko, Radlin i Jadwiga oraz Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Przekazanie do eksploatacji EC Radlin planowane jest w IV kw. 2025 r., a zakończenie innych zadań związanych z inwestycją powinno nastąpić do końca 2026 r. - wynika z informacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

8 listopada ub. roku spółka JSW Koks odstąpiła od realizowanej od czerwca 2019 r. przez Rafako umowy na budowę bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym w Koksowni Radlin, z przyczyn po stronie wykonawcy. JSW Koks zadeklarowała następnie dokończenie budowy elektrociepłowni Radlin samodzielnie.

Jak przypomniała spółka w raporcie bieżącym, odpowiadając na pytanie akcjonariuszy, w związku z zakończeniem współpracy z Rafako uległ zmianie termin zakończenia i oddania do użytku bloku w Koksowni Radlin.

“Po zakończeniu inwentaryzacji prac na budowie oraz dokumentacji projektowej kontynuowane będą prace związane z zakończeniem inwestycji, prace te są na końcowym etapie. Kolejnym etapem będą prace związane z rozruchem bloku i pierwszą synchronizacją (wyprowadzeniem mocy)“ - poinformowała JSW.

“Przekazanie do eksploatacji EC Radlin planowane jest w IV kw. 2025 r., natomiast zakończenie innych zadań związanych z przedmiotową inwestycją powinno nastąpić w terminie do końca 2026 r.“ - uściśliła Jastrzębska Spółka Węglowa.

Zasygnalizowała też, że uruchomienie EC Radlin da korzyści w postaci wykorzystania do własnych potrzeb i sprzedaży na zewnątrz nadwyżki energii elektrycznej oraz cieplnej, produkowanej w wyniku spalania gazu koksowniczego.

Inwestycja JSW Koks dotyczy budowy w Koksowni Radlin kogeneracyjnego bloku energetycznego na gaz koksowniczy o mocy ok. 32 MW elektrycznych oraz 37 MW cieplnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.