Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 156.29 USD (-0.04%)

Srebro

84.94 USD (-0.51%)

Ropa naftowa

101.07 USD (+4.32%)

Gaz ziemny

3.29 USD (+1.23%)

Miedź

5.84 USD (-0.82%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 156.29 USD (-0.04%)

Srebro

84.94 USD (-0.51%)

Ropa naftowa

101.07 USD (+4.32%)

Gaz ziemny

3.29 USD (+1.23%)

Miedź

5.84 USD (-0.82%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

JSW IT Systems najlepsi w CYBERpoligonie ISAC-GIG

Poligon jsw it systems

fot: JSW IT Systems

Drużyna JSW IT-Systems prezentuje trofeum za I miejsce w CYBERpoligonie ISAC-GIG

fot: JSW IT Systems

Drużyna JSW IT Systems zajęła I miejsce w „CYBERpoligon ISAC-GIG” - który był okazją dla pracowników służb informatycznych spółek sektora wydobywczo-energetycznego do wymiany doświadczeń i praktycznego zweryfikowania zdobytej wiedzy z zakresu zabezpieczeń przed cyberatakami. Jak informowaliśmy już w portalu netTG.pl, drugie miejsce zajęła drużyna Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.

„CYBERpoligon ISAC-GIG” to praktyczne warsztaty, w trakcie których kilkuosobowe drużyny złożone z przedstawicieli członków ISAC-GIG rywalizowały w odpieraniu ataków cybernetycznych na powierzone ich ochronie systemy informatyczne. Honorowy paronat nad wydarzeniami objęli minister aktywów państwowych, minister cyfryzacji oraz rektor Politechniki Śląskiej.

Zmagania odbyły się na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach od 21 do 23 czerwca. Drużyny rozwiązywały zadania z zakresu systemów operacyjnych Linux i SCADA.

Podpisanie deklaracji dotyczącej uruchomienia ISAC-GIG miało miejsce w czerwcu 2022 r. Sygnatariuszami byli: GIG, Jastrzębska Spółka Węglowa, KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia, Polska Grupa Górnicza, Lubelski Węgiel Bogdanka oraz Węglokoks Kraj. Samo centrum zostało utworzone w styczniu br. z inicjatywy Głównego Instytutu Górnictwa na mocy podpisanych wcześniej porozumień.

ISAC-GIG to jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć w kraju, skupiające spółki pełniące kluczową rolę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.  Idea utworzenia ISAC-GIG zrodziła się z potrzeby wymiany wiedzy, informacji, doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie stosowania zabezpieczeń systemów teleinformatycznych.

Centrum ma opracowywać oraz promować standardy i rekomendacje dla sektora wydobywczo-energetycznego, a także współpracować przy obsłudze incydentów bezpieczeństwa i cyberataków dotykających jednostki tego sektora. Branża wydobywcza i energetyczna, jako obszar wyjątkowo ważny dla funkcjonowania państwa, w sposób szczególny zwraca uwagę na zabezpieczenie systemów i urządzeń automatyki wykorzystywanych w produkcji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.