JSW i składka solidarnościowa. Jest odpowiedź ministerstwa

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Grupa Kapitałowa JSW

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Jastrzębska Spółka Węglowa wystąpiła w kwietniu 2025 r. do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł. 16 czerwca przyszła odpowiedź ministra o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty i zwrotu składki solidarnościowej.

Zarząd JSW poinformował w raporcie, iż 16 czerwca spółka otrzymała od ministra klimatu i środowiska postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie objętej złożonym wnioskiem.

"W ocenie ministra klimatu i środowiska odmowa wszczęcia postępowania jest spowodowana brakiem jego kompetencji do oceny zgodności ustawy z Konstytucją RP, do czego w jego ocenie wyłączną kompetencję posiada Trybunał Konstytucyjny" - można przeczytać w raporcie.

Przypomnijmy. Jastrzębska Spółka Węglowa wystąpiła w kwietniu do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł. Spółka zapłaciła ją w 2023 r. i dopłaciła w 2024 r. jako jedyne przedsiębiorstwo w Polsce.

Wniosek o zwrot zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. składki jest - zdaniem spółki – efektem przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na JSW obowiązek odprowadzenia tej daniny.

„W wyniku analizy spółka zidentyfikowała istotne argumenty przemawiające za faktem, iż przepisy na podstawie, których zapłacono tzw. składkę solidarnościową naruszały przepisy Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej na wielu płaszczyznach, w szczególności w zakresie zakazu wprowadzania przepisów o charakterze retroaktywnym, prawa własności, zasady powszechności, równości i sprawiedliwości opodatkowania oraz zasady równości wobec prawa” - podaje JSW.

JSW tłumaczy, że środki realizujące obowiązek zapłaty składki zostały wprowadzone niemal rok po przyjęciu rozporządzenia Rady UE i niemal 9 miesięcy po upływie terminu daty krańcowej ustawy nowelizującej. Polski ustawodawca nie uwzględnił kryterium minimum 75% przychodów z wydobycia/sprzedaży węgla kamiennego jako przesłanki kwalifikacji podmiotu zobowiązanego do wpłaty składki solidarnościowej.

JSW była jedynym podmiotem w Polsce zobowiązanym do zapłaty składki solidarnościowej, której naliczenie i zapłata skutkowało podwójnym obciążeniem dochodu spółki za 2022 rok - najpierw 19% podatkiem CIT , a dodatkowo 25% składką solidarnościową. Zapłata składki solidarnościowej znacząco zwiększyła obciążenia publicznoprawne dochodu JSW za 2022 rok.

JSW zaskarży postanowienie
Od postanowienia, które JSW właśnie otrzymało przysługuje prawo złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Spółka może również wnieść na postanowienie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – bez skorzystania z prawa do zwrócenia się do ministra o ponowne rozpatrzenie sprawy – w terminie 30 dni od daty doręczenia postanowienia.

JSW informuje, że zaskarży postanowienie ministra zgodnie z obowiązującymi przepisami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.