JSW: Brak porozumienia płacowego; związkowcy powołali komitet protestacyjno-strajkowy

Nie doszło do zawarcia porozumienia w sprawach płacowych w ramach sporu zbiorowego z udziałem zarządu JSW i organizacji związkowych zrzeszających niemal 30 procent załogi.

Mediacje prowadzone w poniedziałke 15 września br., przez mediatora Michała Kuszyka zakończyły się podpisaniem drugiego protokołu rozbieżności – poinformowała nettg.pl Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Po podpisaniu protokołu rozbieżności strona związkowa stwierdziła, że w związku z tym z dniem 15 września br. powołuje Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

Związkowcy poinformowali także zarząd JSW, że we wtorek, 16 września br., ww wszystkich zakładach spółki zorganizowane zostanie referendum strajkowe, przeprowadzone zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Poniżej prezentujemy stanowiska stron zamieszczone w protokole rozbieżności.

Stanowisko Zarządu JSW SA

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zachowuje i będzie zachowywać konsekwencję w działaniach na rzecz załogi i przyszłości Spółki. Mimo że wysokie przychody Spółki nie wynikają bezpośrednio ze wzrostu produkcji, ale z wyjątkowo wysokich i nieprzewidzianych cen węgla, Zarząd uznał za właściwe podzielenie się tym przychodem z pracownikami. Na ten cel przeznaczamy prawie 60 milionów złotych, co oznacza że każdy z pracowników może otrzymać dodatkowe świadczenie w wysokości średnio 2 000 złotych. Dajemy na dzień dzisiejszy tyle, ile można w tej sytuacji dać. Wzrost wskaźnika wynagrodzeń w JSW i tak przewyższa w tym roku dwukrotnie wskaźnik ustalony przez Radę Ministrów. Miesięczne wynagrodzenie pracowników JSW wzrośnie w tym roku średnio o ok. 640 zł.

Spółka w trosce o utrzymanie miejsc pracy bezwzględnie musi inwestować. Inwestycje te dotyczą możliwości rozwoju Spółki a zaniechanie tych działań może narazić Spółkę na poważne problemy produkcyjne w przyszłości. Informujemy pracowników a także związki zawodowe, że Spółka boryka się także ze spadkiem wydobycia węgla spowodowanego w głównej mierze pogorszeniem warunków geologicznych oraz wzrostem ilości metanu i temperatury pierwotnej skał. Niezrealizowane dostawy węgla grożą naliczaniem przez kontrahentów kar umownych. Problemem są także naliczania zobowiązań spornych przez samorządy z tytułu podatku od podziemnych wyrobisk górniczych, zagrożenie opłatą za składowanie kamienia oraz wzrostem cen wyrobów stalowych.

Zrobimy wszystko, aby podnosić wartość Spółki, co leży w interesie samych pracowników. Podejmiemy także wszelkie działania, aby wzmocnić potencjał kadry kierowniczej i aby nagradzać pracowitość. To dlatego chcemy z załogą zbudować właściwy system motywacyjny. Zarząd będzie taką politykę realizował konsekwentnie a pracownicy będą wynagradzani stosownie do sytuacji finansowo-ekonomicznej przedsiębiorstwa.

Pomimo problemów mając na względzie oczekiwania załogi oraz wyniki finansowe Spółki osiągnięte dzięki wysokim cenom węgla, Zarząd JSW proponuje:

1.W terminie do dnia 20.09.2008r wypłacić jednorazową premię motywacyjną w wysokości średnio 1 000 zł (brutto) na zatrudnionego w kopalni. Zasady wypłaty premii, wysokość premii dla ZLM oraz ostateczną dynamikę płac poszczególnych zakładów Spółki określiłby uzgodniony ze stroną związkową regulamin, będący załącznikiem do protokołu.

2.Zarząd JSW S.A. deklaruje wydanie do dnia 20.12.2008r bonów towarowych o przeciętnej wartości 1 000 zł (brutto) na jednego zatrudnionego, o ile produkcja węgla w JSW S.A. za okres sierpień – grudzień 2008r. zrealizowana zostanie na poziomie 57 tys. ton/dobę tj. wynikającym z deklaracji dyrektorów kopalń złożonych w sierpniu br. Indywidualna wartość bonu zostanie określona z uwzględnieniem zasad dotyczących wypłaty premii.

3.W celu realizacji porozumienia z dnia 31.01.2008r. przeznaczyć dodatkowo dla KWK „Budryk” środki skutkujące podwyższeniem wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w JSW S.A. o 0,2 % w 2008r. Zespół ds. standaryzacji zaproponuje rozwiązania szczegółowe.

4.Zarząd JSW S.A. deklaruje iż wystąpi do właściciela JSW S.A. o uwzględnienie w podziale zysku za 2008 rok nagrody dla załogi (w opinii zarządu może być porównywalna do nagrody z zysku wypłaconej załodze za 2004 rok).

W zakresie deputatu węglowego: z uwagi na proces odchodzenia na emeryturę (przede wszystkim pracowników mających prawo do 8 ton deputatu), procentowy udział pracowników z uprawnieniem do 6 ton stale będzie w wzrastał. Szacuje się, że w 2015 roku zaledwie 11 procent pracowników będzie miało prawo do 8 ton, pozostali będą mieli prawo do 6 ton deputatu węglowego. Ponadto zdaniem Zarządu JSW SA niezasadnym jest rozszerzanie składników płacowych, nie stanowiących wynagrodzenie za pracę.

Przyjęcie przez stronę społeczną propozycji Zarządu JSW S.A. zamyka roszczenia płacowe w rozumieniu ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania wynagrodzeń i kończy wszczęte spory zbiorowe w oparciu o ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Stanowisko strony społecznej:

1.Zarząd JSW S.A. w swoim stanowisku odrzucił ostatnią propozycję strony związkowej mówiącej o podniesieniu w 2008 roku wskaźnika przeciętego miesięcznego wynagrodzenia do wysokości 15 %.

2.Zarząd JSW SA w swoim stanowisku nie odniósł się w sposób pozytywny do propozycji wydawania deputatu węglowego w równej wysokości dla wszystkich pracowników JSW SA to jest 8 ton od 2009 roku.

W związku z powyższym strona związkowa postanawia podtrzymać swoje wcześniejsze żądania:

1. Wzrostu wskaźnika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla wszystkich pracowników JSW SA w wysokości nie mniejszej niż 17 % w 2008 r.

2. Wprowadzenia od 2009 roku, jednakowej dla wszystkich pracowników JSW SA wysokości deputatu węglowego w wymiarze 8 ton.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny do soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala