JSW: brak porozumienia. Będzie referendum strajkowe

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Ewentualna akcja strajkowa nie może być stereotypowa, bo takie działania nie przynoszą już pożądanych efektów - stwierdza Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbędzie się referendum strajkowe. Taką decyzję podjęły związki zawodowe w spółce po fiasku rokowań w ramach dwóch sporów zbiorowych prowadzonych z pracodawcą. Związkowcy argumentują, że zarząd spółki nie dał im żadnych możliwości, by mediacje zakończyć inaczej, niż podpisaniem protokołów rozbieżności - informuje śląsko-dąbrowska Solidarność.

- Pierwszy spór zbiorowy dotyczył uchwały zarządu spółki ustalającej niekorzystne warunki płacowe dla pracowników zatrudnianych po 15 lutego 2012 roku, a drugi wzrostu wynagrodzeń dla pracowników JSW - informuje związek.

- Od początku byliśmy świadomi, że w obu przypadkach istnieje małe prawdopodobieństwo na porozumienie z zarządem. Ale z decyzją o referendum wstrzymaliśmy się do czasu zakończenia mediacji w drugim sporze - wyjaśnia Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW.

Rzecznik prasowy JSW, Katarzyna Jabłońska-Bajer w rozmowie z portalem górniczym zapowiedziała, że przewidziane są kolejne spotkania pracodawcy ze stroną społeczną, jednak stanowisko zarządu się nie zmieniło.

- Referendum strajkowe to normalna procedura w przypadku podpisania protokołu rozbieżności. Związkowcy mają prawo zasięgnąć opinii załogi - wyjaśniła Jabłońska-Bajer.

Jak informuje "S" w ubiegłym tygodniu pracodawca ostatecznie podtrzymał swoje stanowisko, że nie będzie podwyżek wynagrodzeń dla załóg JSW i poinformował, że wzrost płac może być realizowany poprzez wprowadzone i ustalane przez niego jednostronnie premie motywacyjne i zadaniowe.

- To kuriozum, bo zarząd JSW w dokumentach przesyłanych organizacjom związkowym utrzymuje, że w firmie nie funkcjonują żadne premie, a w protokole rozbieżności stwierdził, że podwyżki wynagrodzeń będą realizowane właśnie poprzez premie. Uznaliśmy, że prezes chyba cierpi na rozdwojenie jaźni - uważa Brudziński.

Jednocześnie przypomina, że o niepowodzeniu mediacji w pierwszym sporze zbiorowym przesądził brak zgody zarządu JSW na propozycje strony związkowej, by nowe wzory umów o pracę poddać pod arbitraż autorytetów w zakresie prawa pracy lub skierować je do arbitrażu sądowego.

- W naszym przekonaniu nowe wzory umów ustalają niekorzystne warunki wynagradzania dla nowo przyjmowanych pracowników, m.in. w pierwszych latach pracy pozbawiają ich Karty Górnika. Ich niezgodność z prawem pracy potwierdziła również Państwowa Inspekcja Pracy - dodaje wiceprzewodniczący Solidarności w JSW.

Jak czytamy w komunikacie "S" - 31 maja w Warszawie podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy JSW związkowcy zamierzają poinformować przedstawicieli WZA m.in. o "ewidentnym łamaniu prawa przez zarząd spółki".

- Opowiemy też o metodach zarządzania firmą poprzez konflikt, na co wskazują choćby kontrowersyjne formy premiowania. Przekonamy się, czy nasze informacje będą miały wpływ na decyzję o udzieleniu absolutorium zarządowi. Nie pozwolimy, by za straty spowodowane ewentualnymi niepokojami społecznymi obarczane były wyłącznie związki zawodowe - zapowiada wiceprzewodniczący.

W najbliższych dniach związkowcy przygotują też specjalny biuletyn informacyjny dla załóg JSW, a na przyszły tydzień zapowiadają masówki w spółce.

- Nie ustaliliśmy jeszcze terminu referendum, bo to pracownicy JSW muszą zdecydować o dalszych losach protestów. Jedno jest pewne, ewentualna akcja strajkowa nie może być stereotypowa, bo takie działania nie przynoszą już pożądanych efektów. Będziemy musieli zastanowić się nad niekonwencjonalnymi sposobami, które zmuszą pracodawcę do prowadzenia z nami rzeczywistego dialogu oraz do przestrzegania prawa - podsumowuje Roman Brudziński.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.