JSW: 150 mln zł na inwestycje początkowe

Zofiowka7 ARC

fot: ARC

JSW jest największym w Europie producentem węgla koksowego (na zdjęciu KWK "Zofiówka")

fot: ARC

Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła 2 września br. w Ministerstwie Gospodarki wnioski o dofinansowanie inwestycji początkowych. Ich łączna wartość wyniosła 148,4 mln zł - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. Warunki określone w rozporządzeniu resortu gospodarki z 10 czerwca 2010 roku w sprawie dotacji budżetowej przeznaczonej na dofinansowanie inwestycji początkowych spełniło sześć spośród realizowanych w tym roku w JSW zadań. Spółka w tym roku na inwestycje ogółem przeznacza 650 mln zł.

 

- Są to zadania o kluczowym znaczeniu dla przyszłości firmy, związane przede wszystkim z rozbudową bazy zasobowej. Występujemy o wsparcie inwestycji w czterech kopalniach, jednak o największą pulę ubiegamy się dla Zofiówki - podkreśla Artur Górniak, kierownik zespołu planowania i monitorowania inwestycji w JSW, który wraz z wieloosobowym zespołem składającym się z przedstawicieli biura zarządu i kopalni zajmował się przygotowaniem wniosków i obszernej dokumentacji stanowiącej ich załączniki.

 

"Zofiówki" dotyczą trzy projekty. Pierwszy z nich jest związany z udostępnieniem pokładów złożu "Bzie Dębina 2 Zachód", gdzie pierwsze wydobycie planowane jest na rok 2019. Drugi projekt dotyczy udostępnienia pokładów zalegających pomiędzy poziomem 900 i 1080 w macierzystym złożu kopalni. Ostatnie ze zgłoszonych przez "Zofiówkę" zadań jest związane z modernizacją zakładu przeróbki węgla pod kątem jego możliwości produkcyjnych do 17 tys. ton na dobę netto.

 

Kopalnia "Budryk" stara się o dotacje na pracę związane z udostępnieniem pokładów węgla zalegających poniżej poziomu 1050 i dotarciem do zasobów najlepszej jakości węgla koksującego. Operacja ta ma przedłużyć żywotność zakładu do roku 2050.

 

"Pniówek" jest kolejna kopalnią, która stara się o wsparcie budżetowe. Będzie ono przeznaczone na na udostępnienie węgla w nowym złożu "Pawłowice 1", co pozwoli na utrzymanie wydobycia na poziomie 13,5 tys. ton na dobę do roku 2049.

 

Kopalnia "Krupiński" stara się uzyskać dofinansowanie inwestycji mającej na celu udostępnienie pokładu węgla planowanego do eksploatacji w latach 2013-2026.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r.