Jesteśmy świadomi społecznie

1389342703 02 peukert janusz pilszak

fot: Janusz Pilszak

Jesteśmy jednym z większych zakładów na terenie Bytomia, więc nasza odpowiedzialność względem pracowników jest dość duża - stwierdza Marzanna Peukert, wiceprezes Conbelts Bytom

fot: Janusz Pilszak

Rozmowa z Marzanną Peukert, wiceprezes Conbelts Bytom

Koniec roku jest dobrym momentem do podsumowań. Jaki był 2013 r. dla Conbelts Bytom?
Z racji tempa i liczby zmian w firmie, które nałożyły się na siebie, to był bardzo trudny, ale zarazem dobry rok, o czym świadczą choćby wyniki finansowe, porównywalne do roku poprzedniego. Mimo tego że przed nami jeszcze czas, w którym rozstrzygną się przetargi na kolejny rok i domkną umowy z roku bieżącego, wierzymy, że dzięki konsekwencji w naszych działaniach ścieżka wzrostowa zostanie dotrzymana. Wiele z tegorocznych zmian w firmie było bardzo korzystnych, co pozwala na optymistyczne spojrzenie w przyszłość. Cały czas się rozwijamy poprzez inwestycje w fabrykę - nie tylko w maszyny i budynki, ale także w ludzi. Chcemy pogłębić świadomość naszej załogi, przekonać ją, że ma szansę wytyczyć własną ścieżkę kariery i może w tym zakresie liczyć na finansowe wsparcie firmy. Dzięki takim inicjatywom chcielibyśmy naszych pracowników, często wybitnych fachowców, mocniej związać z firmą.

Conbelts robi wrażenie rodziny...
To prawda, ale oprócz tej dobrej atmosfery pracy na takie postrzeganie wpływa także fakt, że rzeczywiście pracuje u nas dużo rodzin, a nawet skojarzyło się kilka małżeństw. Ta rodzinna atmosfera powoduje, że ludzie czują odpowiedzialność za swoje miejsca pracy.

Na taką opinię trzeba jednak zapracować.
Jedną z tradycji, którą wprowadziliśmy kilka lat temu w firmie, są spotkania wigilijne. Co roku staramy się wymyślić na tę okazję coś nowego. Najważniejsze jest jednak, żeby móc się spotkać i złożyć sobie życzenia - zarówno w szerszym gronie, jak i indywidualnie - i dowiedzieć się, jakie będą plany na przyszły rok. Ale spotkania wigilijne to nie wszystko. Dość często - nie rzadziej niż raz w miesiącu - spotykamy się z załogą, by informować, co dzieje się w firmie, przedstawiając nie tylko same sukcesy, ale rozmawiając też o porażkach oraz zagrożeniach. Kształtuje to pewien model odpowiedzialności, ale ma również charakter integracyjny. Przekazujemy też załodze pewne treści dotyczące np. konieczności oszczędzania energii w formie kampanii wewnątrzzakładowych. Budujemy w ten sposób świadomość ekologiczną i jestem przekonana, że nasza załoga jest pod tym względem coraz bardziej wyczulona.

Jak kobieta daje sobie radę w przemyśle ciężkim?
Za partnera mam faceta, któremu dobrze się pracuje z kobietami i który kobiety traktuje po partnersku, jest mi więc łatwiej niż innym paniom. Nie jest to jednak proste, bo wiele elementów pracy związanych jest z problemami inżynieryjnymi, a ja z wykształcenia jestem ekonomistką. Wszystkiego jednak można się nauczyć, jeśli tylko ma się chęci. Pracuję w tym zakładzie prawie cztery lata, od lutego 2010 r. Zaczęłam swoją pracę w okresie, gdy firma przechodziła problemy, i mam nadzieję, że swoją pracą przyczyniłam się też do tego, że proces restrukturyzacji spółki zakończył się sukcesem. Pragnę jednak podkreślić, że wkład w ten proces mieli wszyscy nasi pracownicy, którzy nadal starają się, by lepiej się tutaj pracowało, żeby marka wyrobów i ranga zakładów była znacząca. Jesteśmy jednym z większych zakładów na terenie Bytomia, więc nasza odpowiedzialność względem pracowników jest dość duża. Gwarantujemy miejsca pracy ponad 200 osobom.

Jak układają się relacje z samorządem lokalnym?
Bardzo dobrze dogadujemy się z urzędem miasta w Bytomiu. Jesteśmy świadomi społecznie i wspieramy lokalne otoczenie drobnymi darowiznami: kupujemy podręczniki do gimnazjum w Bytomiu, wspieramy pobliską ochronkę w Łagiewnikach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.