Jest zysk i doza optymizmu

1606135746 wagonpkpcargowegiel

fot: Janusz Mincewicz

Trzeci to najlepszy tegoroczny kwartał dla największego polskiego kolejowego przewoźnika - PKP Cargo, w którym zanotował zysk

fot: Janusz Mincewicz

Grupa PKP Cargo przewiozła w trzecim kwartale 23,9 mln t towarów, wykonana praca przewozowa wyniosła 5,99 mld tkm, a przychód 1 mld zł. Spółka podała, że EBITDA wyniosła 226,9 mln zł, a EBIT osiągnął wartość 36,6 mln zł. To najlepszy tegoroczny kwartał największego polskiego kolejowego przewoźnika, w którym zanotował zysk.

Jednak w ciągu dziewięciu miesięcy 2020 r. rynek towarowych przewozów kolejowych zmniejszył się o ponad 10 proc. w ujęciu rocznym – z 42,2 mld tkm w 2019 r. do 37,9 mld tkm w 2020 r. Spółka wyjaśnia, że wpływ na to miały epidemia Covid-19 oraz założenia polityki klimatycznej, które ograniczają rynkowy popyt na przewozy w najważniejszych grupach towarów masowych, jak węgiel kamienny. To uderza w przedsiębiorstwa kolejowe o profilu działalności, takie jak PKP Cargo.

"Jednak po trudnym pierwszym i drugim kwartale 2020 r. sukcesywnie odbudowujemy  swoje wyniki finansowe w ślad za rosnącymi przewozami. Przychody Grupy z tytułu umów z klientami w trzecim kwartale 2020 r. wyniosły 1,01 mld zł" – informuje spółka.

Odrabianie strat z pierwszego półrocza

PKP Cargo podkreśla, że dzięki działaniom  oszczędnościowym  we wszystkich kategoriach kosztów wynik operacyjny Grupy w trzecim kwartale był na poziomie 36,6 mln zł, przy minus 76,4 mln zł w poprzednim kwartale. Poprawa efektywności kosztowej pozwoliła także na znaczny wzrost wyniku EBITDA w relacji kw/kw. W trzecim kwartale 2020 r. EBITDA wyniosła 226,9 mln zł, przy 116,7 mln zł w drugim kwartale 2020 r.

Tendencja wzrostowa wdoczna jest także w wyniku netto Grupy PKP Cargo, który w trzecim kwartale 2020 r.  był na poziomie 15,6 mln zł przy wyniku minus 77,5 mln zł w drugim kwartale 2020 r.

– Odrabiamy straty, ale oczywiście nie uda się do końca br. zniwelować tych powstałych w pierwszych dwóch kwartałach. Druga fala Covid-19 nie powinna być tak groźna dla kolejowych przewozów towarowych, jak pierwsza, bo choć wprowadzone zostały w Polsce i innych krajach obostrzenia sanitarne, to jednak nie uderzyły one w przemysł, nie spowodowały przerwania łańcuchów dostaw obsługiwanych przez kolej – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

Kierowana przez niego spółka zanotowała także najlepszy tegoroczny kwartał pod względem pracy przewozowej, poprawiając  wyniki r/r w dwóch kluczowych segmentach – przewozach intermodalnych oraz w segmencie kruszywa i materiały budowlane.

Zwiększają się przewozy intermodalne

Praca przewozowa wykonana w segmencie przewozów intermodalnych w trzecim kwartale 2020 r. wyniosła 1,16 mld tkm, tj. o 5,7 proc. r/r. PKP Cargo wyjaśnia, że to efekt konsekwentnej realizacji procesu przechodzenia z przewoźnika dla przemysłu ciężkiego w europejskiego operatora logistycznego. Świadczą o tym fakt intensyfikacji  działalności handlowej i podpisanie umowy z Krajową Spółką Cukrową na przewozy cukru do terminala w Gdańsku oraz rozszerzenie oferty połączeń intermodalnych pod marką Connect Operator i uruchomienie pociągów na trasie Warszawa-Gdynia-Warszawa oraz z Małaszewicz do terminali w różnych regionach Polski.

W trzecim kwartale br. praca przewozowa Grupy PKP Cargo wyniosła 5,99 mld tkm, wobec 6,67 mld tkm w analogicznym okresie 2019 r. Spółka chwali się, że pomimo epidemii PKP Cargo International miała tylko nieznaczny spadek pracy przewozowej (-3,2 proc. r/r). Natomiast w segmencie przewozów intermodalnych spółka może się pochwalić aż 11,8-procentowym wzrostem w tym roku. Obecnie  intermodal stanowi już prawie 37 proc. udział w pracy przewozowej czeskiej spółki z Grupy PKP Cargo, a dla całej Grupy zbliża się do 20 proc.

– Wstrzeliliśmy się z naszą ofertą w potrzeby rynku, bo gestorzy ładunków coraz chętniej korzystają z możliwości przewozu swoich towarów w kontenerach. To jest również przykład konsekwencji w działaniu, gdyż nie przerwaliśmy prac nad ofertą pociągów operatorskich mimo pierwszej fali pandemii, gdy były okresy spadku także przewozów kontenerów. Patrzyliśmy na rynek w długofalowej perspektywie i wiadomo było, że koniunktura na przewozy intermodalne ma stałą tendencję – podkreśla prezes Warsewicz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.