Jest szansa na niższe rachunki za ciepło w Rudzie Śląskiej. URE rozpatruje wniosek

fot: Maciej Dorosiński

W Polsce w 2019 r. problemy z odpowiednim ogrzaniem domu miało 4,2 proc. mieszkańców

fot: Maciej Dorosiński

Spółka Węglokoks Energia ZCP poinformowała, że pracuje nad zmianą taryfy dla ciepła w Rudzie Śląskiej. Wniosek w tej sprawie został złożony do Urzędu Regulacji Energetyki. 

30 czerwca br. zakończył się okres obowiązywania rządowego mechanizmu dopłat do cen ciepła. Mimo tego, że taryfy dostawców ciepła nie uległy zmianie, wygaśnięcie tarczy ochronnej spowodowało spory wzrost zaliczek na ogrzewanie. Problem ten wg. danych Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie dotyczy całego kraju, a realne wzrosty cen dotknęły 56 proc. systemów ciepłowniczych.

Odczuwalny dla mieszkańców wzrost cen ciepła wg danych Izby wyniósł od kilkunastu do kilkudziesięciu procent w zależności od lokalizacji czy stosowanej przy produkcji ciepła technologii oraz rodzaju paliwa. W Rudzie Śląskiej sytuacja jest szczególnie dotkliwa - W obniżeniu ceny dostaw paliwa produkcyjnego zarząd Węglokoks Energia ZCP widzi możliwość zmniejszenia cen dostarczanego ciepła dla mieszkańców Rudy Śląskiej zasilanych z systemu ciepłowniczego Mikołaj-Wirek. Dotychczasową umowę z dostawcą gazu poprzednicy obecnego zarządu podpisali  w 2022 roku, w czasie gwałtownego skoku cen energii po agresji Rosji na Ukrainę - poinformował Węglokoks Energia ZCP.

- Od początku działalności spółki aktualny zarząd podkreślał, że priorytetem jest stabilizacja cen i zmniejszenie obciążeń ponoszonych przez mieszkańców. Wnikliwie analizowano sytuację i poszukiwano rozwiązań możliwych do wdrożenia w ramach obowiązujących przepisów prawa. Złożenie wniosku do URE jest efektem intensywnych działań i stanowi ważny krok w stronę niższych opłat. Po zakończeniu procedury zmiany taryfy po stronie Urzędu Regulacji Energetyki, Spółka przekaże szczegółowe informacje dotyczące zmian w opłatach za ciepło w Rudzie Śląskiej - dodaje spółka.

Prezydent Rudy Śląskiej upomniał się o ceny ciepła

Przypomnijmy, pod koniec lipca br. prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk wystosował pilny apel do Ministra Energii, Miłosza Motyki, wzywając do natychmiastowego wdrożenia systemowych rozwiązań osłonowych dla mieszkańców. - Brak rządowych rekompensat postawił co najmniej 70 tysięcy mieszkańców Rudy Śląskiej w obliczu znaczących podwyżek opłat za ciepło i podgrzanie wody użytkowej - argumentowali rudzcy urzędnicy.

Jak wskazywał Michał Pierończyk, brak szybkich i zdecydowanych rozwiązań grozi poważnymi konsekwencjami społecznymi. Prezydent ostrzegał przed realnym zagrożeniem dla wdrożenia wieloletniego planu uciepłownienia budynków wielorodzinnych w Rudzie Śląskiej oraz realizacji uchwały antysmogowej dla Województwa Śląskiego. Podkreślał, że mieszkańcy nie będą widzieli sensu w podłączaniu się do sieci ciepłowniczej i rezygnacji z ogrzewania węglowego, jeśli finalnie będą płacić znacznie więcej za centralne ogrzewanie. 

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

PLK podnosi prędkości pociągów, samorządy ostrzegają mieszkańców

Po informacji zarządcy kolejowej infrastruktury PKP PLK o podniesieniu prędkości na wybranych odcinkach linii kolejowych w woj. śląskim, lokalne samorządy zaapelowały do mieszkańców o szczególną ostrożność na przejazdach na ich terenie.