Jest film, jak 180-metrowy komin koksowni zniknął z panoramy miasta

Dobiega końca trwająca od marca rozbiórka komina zdzieszowickiej elektrociepłowni na terenie koksowni ArcelorMittal Poland. Spektakularny 180-metrowy komin tego zakładu został zastąpiony przez dwukrotnie niższy obiekt – informują przedstawiciele ArcelorMittal Poland.

Jak wskazują przedstawiciele spółki, stary komin jest rozbierany tzw. metodą „zjadania”, a codziennie na placu budowy pracuje kilkanaście osób. Rozbiórka warta 3 mln zł to część dużego projektu modernizacyjnego w koksowni w Zdzieszowicach, który do tej pory pochłonął już 250 mln zł.

Olbrzymi komin z lat 70. nie jest już potrzebny w zdzieszowickiej elektrociepłowni, dlatego w marcu rozpoczęła się jego rozbiórka.

- Ze względu na bliskość pracujących instalacji na wydziale węglopochodnych oraz baterii koksowniczych nie mogliśmy wyburzyć komina poprzez detonację. Zdecydowaliśmy się na czasochłonną, ale mniej inwazyjną metodę „zjadania”, czyli sukcesywnego kruszenia i rozbierania komina do wewnątrz. Tempo prac było uzależnione od warunków pogodowych, ale wszystko przebiegło zgodnie z planem – wyjaśnia Artur Adamowicz, kierownik wsparcia w zdzieszowickiej koksowni ArcelorMittal Poland.

Codziennie na placu budowy pracuje kilkanaście osób. Specjalna koparka do wyburzania komina najpierw kruszyła konstrukcję od szczytu aż do wysokości 16 metrów, a teraz ciężki sprzęt rozbiera resztę komina.

Wyburzenie starego i budowa nowego komina to część zakrojonej na szeroką skalę modernizacji zdzieszowickiej koksowni. W zakładzie trwa bowiem budowa instalacji redukcji tlenków azotu w spalinach i modernizacja trzech kotłów elektrociepłowni. Ponadto odbudowywany jest także zbiornik wyrównawczy gazu koksowniczego, który pozwala ustabilizować ciśnienie tego gazu w sieci wewnętrznej.

Prace modernizacyjne zakończą się do 2026 roku.

– Wszystkie projekty, które realizujemy obecnie w koksowni w Zdzieszowicach pochłoną 250 mln zł, to – w związku z rozszerzeniem zakresu prac - o 85 mln zł więcej niż kwota, o której informowaliśmy w ubiegłym roku. Ich efektem będzie nie tylko zmniejszenie oddziaływania oddziału na środowisko, ale również bezpieczeństwo energetyczne zakładu oraz mieszkańców, bo elektrociepłownia ArcelorMittal Poland zasila sieć miejską dostarczającą ciepło do mieszkań na terenie Zdzieszowic – podsumowuje Czesław Sikorski, wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland i dyrektor zarządzający ds. produkcji koksu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.