Jerzy Buzek: Musimy stworzyć Europejską Wspólnotę Energetyczną!

Buzek GAL

fot: Jarosław Galusek

Jako szef PE Jerzy Buzek przypomniał o znaczeniu Porozumień Sierpniowych dla historii Polski i Europy

fot: Jarosław Galusek

W XX w. Europejczycy potrzebowali Wspólnoty Węgla i Stali oraz Euratomu. W XXI w. musimy stworzyć Europejską Wspólnotę Energetyczną! - podkreślił w swym wczorajszym wystąpieniu na szczycie UE w Brukseli prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

 
Zaapelował on o podjęcie w Kopenhadze prawnie wiążącego porozumienia – jak to określił – na miarę całej planety na okres od 2013 r.
-To, co postanowicie na tej sali, będzie służyć naszym dzieciom i wnukom – podkreślił.

Zgodne z protokołem z Kioto Parlament Europejski przewodzi debacie na temat ochrony środowiska.
- Znacie moje poglądy. Wiecie, że będę z Wami współpracował na rzecz kompromisu dobrego dla środowiska naturalnego i dla naszych gospodarek. Walka z ocieplaniem się klimatu nie stoi na drodze do rozwoju. Warto to podkreślić. Gospodarki mogą się rozwijać przy zachowaniu niskiego poziomu emisji. Ale potrzebna jest pomoc tym, którzy nie mają funduszy na inwestowanie w nowe technologie. W Unii Europejskiej emisje spadają nieprzerwanie. Tym bardziej winniśmy porozumieć się z partnerami światowymi, aby uniknąć efektu wycieku emisji. Nie może być tak, że państwa Unii, dużym wysiłkiem, ograniczą emisję CO2 do atmosfery, ale za to zwiększy się emisja CO2 poza Unią – mówił Buzek.

- Jest rzeczą wielkiej wagi, by teraz, podczas naszego szczytu porozumieć się w sprawie podziału ciężaru zobowiązań pomiędzy państwa Unii. Jeśli chcemy być solidarni z najmniej rozwiniętymi państwami świata, musimy zacząć od okazania solidarności w samej Unii. Nie może być tak, że najbardziej rozwinięte państwa członkowskie poniosą niższe koszty i osiągną wyższe zyski ze sprzedaży swoich technologii państwom spoza Unii.

Jadąc do Kopenhagi powinniśmy dać innym przykład zgodnego działania i sprawiedliwego dzielenia kosztów w duchu europejskiej solidarności - zakończył.

Zabierając głos w kwestii energii prof. Jerzy Buzek zauważył, iż dla jednych obywateli Unii polityka energetyczna to walka ze zmianami klimatu - dla innych to kwestia bezpieczeństwa dostaw. Przypomniał, że w styczniu tego roku doświadczyliśmy, czym grozi brak odpowiednich mechanizmów unijnych w tej sprawie. Jego zdaniem nadal ryzyko zakłóceń dostaw jest duże.

-Apeluję przede wszystkim o przyspieszenie prac nad rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu. Tak, aby w razie kryzysu realnie zadziałał mechanizm solidarności. Co powiemy naszym obywatelom o unijnej solidarności, gdy w ich domach i szpitalach znów zabraknie gazu? Że nie zdołaliśmy dojść do porozumienia? Apeluję o dotrzymanie harmonogramu nakreślonego przez Komisje Europejską!

Kolejna sprawa ma charakter ogólny. O bezpieczeństwie energetycznym rozmawiajmy tu i teraz. W marcu przyszłego roku Rada powinna przyjąć nowy Plan dla Polityki Energetycznej Unii. Chodzi o lepszą dywersyfikacje i przesył. Zarówno do, jak i wewnątrz Wspólnoty. Potrzebujemy nowych instrumentów finansowych, by budować infrastrukturę. Potrzebujemy decyzji o wspólnych zakupach gazu – mówił przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.