Jaworzno: bilans rachunków w słonecznej parafii

fot: Marian Błaszkiewicz

Ks. Józef Lendzia, proboszcz parafii i zarazem kustosz sanktuarium, odebrał z rąk Gabrieli Lenartowicz, prezes WFOŚiGW oraz senatora Bogusława Śmigielskiego, czek na 25 tys. zł

fot: Marian Błaszkiewicz

+9 Zobacz galerię

Galeria
(12 zdjęć)

Dwa lata starano się o jej zainstalowanie. W 2011 r. została w końcu oddana do użytku. Instalacja fotowoltaiczna na dachu kościoła w Jaworznie - Osiedlu Stałym, to największa z czterech zarejestrowanych obecnie w kraju. Samo zaś Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy zasłynęło w całym kraju, jako pierwsze w pełni korzystającej z tego źródła energii.

312 modułów fotowoltaicznych o wysokiej sprawności (ok 14,8 proc.) pozwala przekształcać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. W okresie letnim, kiedy produkcja energii jest wyższa od zapotrzebowania obiektu, nadmiar jest sprzedawany do sieci energetycznej. Produkcja energii z całej instalacji w słoneczny dzień wynosi 300-400 kWh. Rocznie daje to ok 65 tys. kWh. Możliwe jest więc nie tylko oświetlenie kościoła, ale również - dzięki ogrzewaniu podłogowemu - utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach, a nawet ogrzanie wszystkich ławek w kościele.

To nowatorskie rozwiązanie udało się zrealizować dzięki wsparciu WFOŚiGW w Katowicach, który dofinansował całość zadania do 72 proc. kosztów kwalifikowanych. Dotacja wyniosła 283 tys. zł, a preferencyjna pożyczka 536 tys. zł. Pozostałe koszty stanowiły wkład własny inwestora.

Podczas konferencji pt. "Zastosowanie paneli fotowoltaicznych w obiektach użyteczności publicznej na przykładzie Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Jaworznie - Osiedlu Stałym", która odbyła się w poniedziałek (2 grudnia), ks. Józef Lendzia, proboszcz parafii i zarazem kustosz sanktuarium, odebrał z rąk Gabrieli Lenartowicz, prezes WFOŚiGW oraz senatora Bogusława Śmigielskiego, czek na 25 tys. zł. W ten sposób inwestycję służącą ochronie środowiska i kształtowaniu świadomości ekologicznej wyróżniono jako modelową. Dzięki niej zmniejszeniu uległa emisja rocznych zanieczyszczeń pyłowo - gazowych w mieście. Pyłu o 27 kg, dwutlenku siarki o 290 kg rocznie, tlenku azotu o 171 kg ,dwutlenku węgla o 94 tys. kg i tlenku węgla o 213 kg.

W galerii: Konferencja w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Jaworznie. 2 grudnia 2013 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl oraz Marian Błaszkiewicz)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.