Jasło: miasto zaoszczędzi dzięki kolektorom słonecznym

fot: Maciej Dorosiński

W 2011 r. "zielona" energia stanowiła w Polsce 10,4 proc. ogólnej konsumpcji energii

fot: Maciej Dorosiński

W Jaśle (woj. podkarpackie) rozpoczął się montaż kolektorów słonecznych na prywatnych domach i obiektach miejskich. Dzięki inwestycji zmniejszy się ilość zanieczyszczeń z przydomowych kotłowni, a samorząd Jasła zaoszczędzi rocznie ponad 140 tys. zł.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa jasielskiego magistratu Agata Koba, kolektory słoneczne będą zamontowane w sumie na ponad 500 prywatnych domach w Jaśle oraz na pięciu obiektach użyteczności publicznej.

- Dodatkowo na trzech obiektach sportowych - krytej pływalni, otwartym basenie i hali sportowej - pojawią się instalacje fotowoltaiczne - mówiła.

Dzięki instalacjom samorząd zaoszczędzi rocznie na opłatach za prąd i ogrzewanie ponad 140 tys. zł. Rzeczniczka zaznaczyła, że są to wstępne wyliczenia, a kwota ta na pewno będzie wyższa.

Jasielska inwestycja jest realizowana w ramach projektu "Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, realizowanego na terenie 20 gmin zrzeszonych w Związku. Jak podkreśliła Koba, mieszkańcy Jasła wciąż mogą zgłaszać się do projektu; formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej miasta.

W ramach projektu "Instalacja systemów energii odnawialnej..." instalacje kolektorów słonecznych pojawią się w sumie na ponad stu obiektach użyteczności publicznej oraz na ponad 4,2 tys. domach prywatnych. Natomiast na czterech obiektach sportowych zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna. W sumie powierzchnia zainstalowanych kolektorów słonecznych wyniesie ponad 22,6 tys. m kw., a zainstalowanych systemów fotowoltaicznych - 2,5 tys. m kw.

Dzięki realizacji projektu, który ma się zakończyć w 2016 r., zmniejszy się emisja zanieczyszczeń, w tym m.in. CO2 o ponad 5,6 tys. ton rocznie.

Budżet projektu wynosi prawie 83 mln zł i jest dofinansowany ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. To jeden z największych projektów realizowanych dzięki dotacji szwajcarskiego programu.

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki powstał w 1998 r. Jego głównym zadaniem jest poprawa czystości wody dla całej zlewni rzeki Wisłoki. Obszar ten ma powierzchnię ponad 4 tys. km kw i jest zamieszkały przez prawie 612 tys. mieszkańców.

Wisłoka jest prawobrzeżnym dopływem Wisły. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jest porozumienie w górniczej spółce w sprawie pełnej realizacji funduszu płac

Dwunastu centralom związkowym reprezentującym załogę Polskiej Grupy Górniczej i zarządowi spółki udało się zawrzeć porozumienie w sprawie pełnej realizacji niewykonanego funduszu płac przewidzianego na pierwsze półrocze 2026 roku. Górnicy otrzymają swoje pieniądze wraz z pensją za czerwiec.

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.

PKP Cargo planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

W środę maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,97 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W środę litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,97 zł, benzyny 98 - 6,68 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z wtorkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są niższe, natomiast cena diesla się nie zmieniła.