Jaki obraz polskiego górnictwa? Niezbyt optymistyczny...

1729520397 konferencja

fot: Iwona Toporowska

W Zakopanem zorganizowano tradycyjną konferencję dotyczącą surowców energetycznych

fot: Iwona Toporowska

Transformacja energetyczna, plany neutralności klimatycznej, wyzwania dla sektora węgla kamiennego, gaz ziemny, rola wodoru - takie tematy dominowały w pierwszym dniu trzydniowej konferencji „Zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej”, która rozpoczęła się w poniedziałek, 21 października w Zakopanem. Najwięcej emocji wzbudziły prezentacje o stanie polskiego górnictwa.

Wydobycie węgla spada, sprzedaż węgla na rynek krajowy zmniejsza się, zwały rosną, a dzienne wydobycie ze ściany maleje - oto obraz polskiego górnictwa z podsumowań ostatnich kilku miesięcy.

Jednym z referatów na zakopiańskiej konferencji był „Obraz polskiego górnictwa na rynku węgla do sierpnia 2024 r.” przedstawiony przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu. - Zapraszam pod ziemię. Optymizmu tam nie ma - rozpoczął swoją prezentację Adam Robakowski, wicedyrektor oddziału ARP SA w Katowicach.

Twarde dane mówią same za siebie. Od 2023 r. liczba czynnych kopalń wynosi 17, a wydobycie węgla spada – z 48,35 mln ton w 2023 r. do 28,62 mln ton w okresie styczeń – sierpień 2024 r. Co ciekawe, w 2012 r. kopalń działało 30, a wydobycie wynosiło 79,23 mln ton. W latach 2011-2023 wydobycie węgla kamiennego spadło o 36,1 proc.

- Czynnych kopalń jest 17, ale wśród nich jest grupa kopalń wieloruchowych. Ta linia spadku wydobycia węgla wynika z tego, co się dzieje na świecie i w skali makroekonomii - podkreślał wicedyrektor Adam Robakowski.

„Głównym kierunkiem sprzedaży węgla kamiennego jest rynek krajowy. W strukturze sprzedaży węgla udział rynku krajowego w latach 2011 – 2023 kształtował się na poziomie od 86,4 proc. (w 2013 r.) do 93,8 proc. (w 2018 r.). Po 8 miesiącach 2024 r. sprzedaż krajowa stanowiła 89,8 proc. sprzedaży ogółem” – czytamy w prezentacji przygotowanej przez katowicki oddział ARP.

- W 2023 r. sprzedaż węgla na rynek krajowy obniżyła się o 40,6 proc. w stosunku do 2011 r. - wyliczał wicedyrektor ARP.

Zapasy węgla kamiennego rosną. W okresie styczeń – sierpień 2023 r. wyniosły 5537 tys. ton, w 2022 r. - 2173 tys. ton.

W latach 2016 – 2019 odnotowano nieznaczny wzrost średniego dziennego wydobycia ze ściany, osiągając wartość powyżej 3000 ton na dobę. Dzienne wydobycie ze ściany maleje. W 2023 r. wynosiło ono 2721 ton na dobę.

Jeśli chodzi o ceny zbytu węgla, to w 2023 r. średnia cena ogółem była wyższa o 18 proc. niż rok wcześniej, głównie dzięki dynamicznemu wzrostowi cen węgla energetycznego (o 55,7 proc.). W okresie styczeń – sierpień 24 cena ogółem była niższa o 27,5 proc. niż w ubiegłym roku, cena węgla energetycznego obniżyła się o 30,8 proc., a koksowego o 21,6 proc.

Zmniejsza się zatrudnienie w górnictwie. - Od 2015 r. do 2023 r. z polskiego górnictwa odeszło 12 085 osób. To są cztery kopalnie - wyliczał wicedyrektor Robakowski. - Mimo spadku wydobycia koszty produkcji węgla kamiennego rosną.

Wielu uczestników konferencji podkreślało, że sytuacja polskiego górnictwa jest trudna. - Banki nie chcą finansować inwestycji związanych z węglem - mówili. - Węgiel się w końcu skończy, wydobycie będzie nieopłacalne.

Na sali padały też liczby dotyczące Chin. - 20 lat temu Chiny zużywały 25 proc. światowych zasobów węgla, a dziś aż 60 proc. - mówił jeden z uczestników konferencji. - I cenami węgla rządzą Chiny.

XXXVII konferencję „Zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej” zorganizował Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk (IGSMiE PAN). Wydarzenie rozpoczęło się w poniedziałek 21 października, a zakończy 23 października.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.