Jaki inwestor dla kopalń?

Gornik GAL

fot: Jarosław Galusek

Grubo ponad miliard złotych mogą wynieść żądania płacowe związkowców z państwowych przedsiębiorstw

fot: Jarosław Galusek

Niekoniecznie giełda, a pionowa konsolidacja z energetyką lub inwestor strategiczny może zagwarantować sukces prywatyzacji kopalń - napisała \"Rzeczpospolita\".

O sytuacji górnictwa w dniu debiutu Enei na GPW debatowano wczoraj w Katowicach. W przesłanym tam piśmie wiceminister skarbu Joanna Schmid potwierdziła, że szykowana na giełdę pierwsza polska kopalnia – Bogdanka – musi mieć alternatywę prywatyzacyjną. Miałby nią być branżowy inwestor. O podobnych rozwiązaniach dla KHW mówiła wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Gdyby zapowiedzi te miały ciąg dalszy, oznaczałoby to poważną zmianę w strategii prywatyzacji polskiego górnictwa. Dziś przewiduje ona wyłącznie drogę przez giełdę i zachowanie pakietu kontrolnego przez państwo. Wprowadzenie do spółek górniczych inwestora branżowego wymagałoby też porozumienia ze związkami zawodowymi, które jak dotąd takim rozwiązaniom mówiły “nie” - podała \"Rzeczpospolita\".

– Są dwie możliwości. Albo zmiana strategii i wpuszczenie do branży inwestora strategicznego, albo przeprowadzenie debiutu giełdowego jak w przypadku Azotów Tarnów z umówionymi inwestorami – uważa Konrad Miterski, ekspert rynku, były szef rady nadzorczej KHW. – Jest też opcja konsolidacji i przeprowadzenia np. naszej oferty razem ze spółkami energetycznymi – przyznaje Stanisław Gajos, prezes KHW.

– Mimo kryzysu decyzji nie można odsuwać w czasie, bo doprowadzi to do tego, że będzie się prywatyzować bankruta, jak w przypadku stoczni – ocenił były minister skarbu Jacek Socha.

– Jeśli mówi się, że spółka węglowa pozyska z giełdy 500 czy 600 mln zł, to jest to kropla w morzu potrzeb. Dlatego oprócz sposobów prywatyzacji trzeba też poszukać sposobów finansowania inwestycji – mówi były wiceminister gospodarki Jerzy Markowski. Jakich? Zdaniem wiceminister Strzelec-Łobodzińskiej możliwa byłaby m.in. emisja obligacji i leasing.

Na razie resorty gospodarki i skarbu oficjalnie podtrzymują daty debiutów giełdowych pierwszych kopalń. Bogdanka miałaby wejść na parkiet w I kw. 2009 r., a KHW w pierwszej połowie przyszłego roku. Joanna Strzelec–Łobodzińska nie wykluczyła jednak, że termin ten może się opóźnić - podkreśliła \"Rzeczpospolita\".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.