Od złoża do odbiorcy końcowego. Czy projekt zrewolucjonizuje nasze górnictwo?

fot: Maciej Dorosiński

Pilotaż systemu wdrażany będzie w spółce Tauron Wydobycie

fot: Maciej Dorosiński

Kompleksowy projekt zarządzania węglem ma umożliwić planowanie produkcji w oparciu o zapotrzebowanie. Czy to się uda, przekonamy się za kilka lat.

System zarządzania węglem kamiennym, który ma powstać w ramach projektu o akronimie DynGOSP, ma z jednej strony opierać się na określeniu zapotrzebowania – obejmującym zapotrzebowanie długoterminowe, pochodzące od planów krajowych oraz zapotrzebowanie dynamiczne, obejmujące możliwość elastycznej odpowiedzi na zaburzenia systemu, a także dane z analizy miksu dekarbonizacyjnego. Natomiast z drugiej – na produkcji obejmującej ciąg produkcyjny „od złoża do odbiorcy” – związany z dostarczaniem danych o tym, gdzie węgiel się znajduje i o jakich parametrach, harmonogramie jego wydobycia, miejscach składowania oraz logistyki dostaw. Do tego dochodzą jeszcze dane dotyczące źródeł węgla pochodzącego z importu. W efekcie ma powstać platforma węglowa, która będzie przetwarzała te wszystkie informacje, co umożliwi planowanie produkcji w odniesieniu do deklarowanego zapotrzebowania oraz szybkie reagowanie na zmiany w zapotrzebowaniu.

Jak zaznaczył wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły, wdrożenie tych rozwiązań daje szansę na rewolucyjną zmianę podejścia do zarządzania zapotrzebowaniem, produkcją, gospodarką zasobami i logistyką dystrybucji węgla kamiennego w Polsce.

– Będziemy bacznie przyglądać się postępom naukowców. Wierzę, że nasza wspólna praca pozwoli w przyszłości skutecznie bronić się przed turbulencjami, z jakimi mieliśmy do czynienia

w ubiegłym roku, stając się przedmiotem szantażu energetycznego będącego wynikiem barbarzyńskiej napaści Rosji na Ukrainę – wskazał wiceminister Wesoły.

Jak zaznaczył Jarosław Grzesik, Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność od lat domaga się wdrożenia skutecznej strategii gospodarki zasobami złóż węgla kamiennego w Polsce.

– Uważam, że nadszedł już czas, aby wreszcie stanąć przed polskimi górnikami i energetykami i powiedzieć im prawdę w kwestii dalszego funkcjonowania polskiego przemysłu wydobywczego oraz energetyki opartej o rodzime nośniki energii. Od dłuższego czasu, a w szczególności od napaści Rosji na Ukrainę, opinia publiczna karmiona jest wieloma sprzecznymi informacjami na temat bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności energetycznej naszego państwa. Mało tego, nasilają się zjawiska prowadzące wprost do jeszcze szybszej likwidacji polskiego górnictwa, a co za tym idzie, energetyki opartej o rodzime nośniki energii. Czas dać im odpór – argumentował związkowiec.

– Od początku popierałem pomysł przygotowania przez środowisko naukowe spójnej koncepcji gospodarki zasobami złóż węgla kamiennego dla całej branży. Mogę zapewnić, że będziemy śledzić wyniki tych prac i oczekiwać ich wdrożenia. Może wreszcie ktoś będzie miał odwagę powiedzieć nie tylko nam, ale i Brukseli, ile tak naprawdę zasobów węgla mamy w Polsce. A zatem do pracy – dodał Grzesik.

Szef Taurona Wydobycie Jacek Pytel nie krył zadowolenia, że system zarządzania górnictwem będzie w pierwszej kolejności testowany w kopalniach spółki.

– Nasze doświadczenia staraliśmy się przekazać autorom projektu już w trakcie przygotowania wniosku aplikacyjnego. Ze swej strony chciałem zapewnić, że nasze zaangażowanie w realizację projektu będzie odpowiednio duże. Nasze zakłady górnicze mają perspektywiczne zasoby węgla. Sprawdzimy, zinwentaryzujemy i zaplanujemy ich wydobycie z pożytkiem dla wszystkich interesariuszy – zaznaczył Pytel.

– Jestem bardzo zadowolony z faktu, że to właśnie Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN z Krakowa, realizujący od ponad 35 lat projekty mające na celu opracowywanie rozwiązań służących rozwojowi naszego kraju w obszarze surowcowym i energetycznym, będzie realizował tak ważny i ambitny projekt dla polskiej gospodarki – stwierdził prof. Krzysztof Galos, dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk.

– Kompleksowy system zarządzania węglem kamiennym w relacji od złoża do odbiorcy końcowego, obejmujący zarządzanie strumieniami surowców podlegających ciągłej i zautomatyzowanej inwentaryzacji zwałów i hałd, zapewne będzie rewolucjonizował dotychczasowe podejście do gospodarki całym sektorem wydobywczym, choć ja bym chciał, aby przede wszystkim wpłynął na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wierzę, że wspólnie dokonamy tego przełomu – czego sobie i Państwu życzę – dodał dyrektor IGSMiE PAN.

– Dla Instytutu Techniki Górniczej KOMAG realizacja Projektu budowy systemu dynamicznego zarządzania zapotrzebowaniem, produkcją, gospodarką zasobami i logistyką dystrybucji węgla kamiennego to przede wszystkim szansa na transformację cyfrową myślenia o logistyce sprzedaży oraz inwentaryzacji węgla, to dostarczenie branży wydobywczej zestawu cyfrowych narzędzi do modelowania oraz planowania i harmonogramowania produkcji, pozwalających zweryfikować potencjał zasobowy posiadanych złóż. To zbudowanie wreszcie rozwiązań w oparciu

o uznane standardy, zapewniające wysoki stopień bezpieczeństwa i dostępności poprzez wykorzystanie choćby rozwiązań chmurowych, na których będzie działać pilot naszego systemu. Jesteśmy do tego gotowi, wiemy, jak to zrobić, cieszę się, że nasz potencjał został doceniony podczas oceny wniosku aplikacyjnego. Zróbmy to razem – powiedział prof. Dariusz Prostański, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.