Jak uniknąć blackoutu? Konieczne zwiększenie elastyczności sieci

1730798864 nettgpl1

fot: pexels.com

Przerwy w dostawach prądu? Musimy się do nich przygotować

fot: pexels.com

Zwiększenie odporności i elastyczności sieci elektroenergetycznych oraz przyśpieszenie ich modernizacji to według prof. Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej konieczne kroki, aby nie doszło w Polsce do blackoutu. Dodał, że na wypadek braku prądu w każdym domu powinien być zapas wody, latarka i gotówka.

W piątek w czeskiej Pradze i kilku innych miastach doszło do kilkugodzinnej awarii prądu. W stolicy Czech stanęło metro, nie jeździły tramwaje, pociągi, a ludzie utknęli w windach. Pod koniec kwietnia do blackoutu doszło również w Hiszpanii i Portugalii. Skutki awarii były tam odczuwalne przez kilka dni.

Odnosząc się do sytuacji w Czechach, ekspert w rozmowie z PAP podkreślił, że znacząca część infrastruktury przesyłowej tego kraju została zbudowana w latach 70. i 80. XX wieku.

- Biorąc pod uwagę, że materiały konstrukcyjne ulegają zużyciu, istotne jest modernizowanie systemu. Większość państw w Europie stoi przed podobnym wyzwaniem, w tym Polska - dodał prof. Ruszel, który jest również prezesem Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.

Przypomniał, że najstarsze elementy systemu elektroenergetycznego w Polsce mają ponad 50, a nawet - w przypadku sieci dystrybucyjnych - ponad 60 lat. - Sieci te nie były projektowane na tak dynamiczne i skokowe obciążenia, z jakimi mamy dzisiaj do czynienia - stwierdził naukowiec z PRz.

Zdaniem prof. Ruszla, aby nie dopuścić do awarii podobnej do tej, jaka miała miejsce w Czechach, trzeba przede wszystkim zwiększyć elastyczność systemu elektroenergetycznego.

- Chodzi o to, że w różnych porach zmienia się zarówno produkcja, jak i zużycie energii elektrycznej, m.in. z powodu rosnącego znaczenia odnawialnych źródeł energii. Dlatego ważne jest wprowadzenie mechanizmów, które zachęcą obywateli do korzystania z prądu w określonym czasie - na przykład poprzez dynamiczne taryfy - wyjaśnił.

Jak wskazał ekspert, drugim ważnym krokiem jest przyspieszenie modernizacji sieci elektroenergetycznych. Przyznał jednak, że to wymaga ogromnych nakładów finansowych.

- Ponadto ważny jest stały monitoring zagrożeń i stanu sieci, regularne przeglądy techniczne. Optymalnym rozwiązaniem byłoby zwiększenie liczby magazynów energii elektrycznej, a także poprawa redundancji sieci, czyli zbudowanie dodatkowych tras przesyłowych sieci elektroenergetycznych, które w razie awarii będą pełnić funkcję alternatywną - stwierdził ekspert.

Ekspert radzi, aby na wypadek wystąpienia awarii prądu w każdym gospodarstwie domowym zawsze były przygotowane: zapas wody przynajmniej na trzy dni, żywność łatwa do przechowywania, lekarstwa, powerbank oraz gotówka. Warto mieć również schowane w określonym miejscu najważniejsze dokumenty osobiste.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.