Jacek Sasin o zadaniach ministerstwa nadzoru właścicielskiego

1560597137 jsasin pl

fot: ARC jsasin.pl

- Zależy nam na tym, żeby te przedsiębiorstwa (o wysokiej energochłonności, jak huty - przyp. red.) funkcjonowały - powiedział wicepremier Jacek Sasin

fot: ARC jsasin.pl

- Nowy resort będzie nie tylko nadzorował mienie Skarbu Państwa, lecz także będzie inicjował wspólne działania spółek Skarbu Państwa na rzecz przyspieszonego rozwoju - podkreślił w środę, 13 listopada, wicepremier Jacek Sasin, który w nowym rządzie ma kierować Ministerstwem Nadzoru Właścicielskiego.

Sasin podkreślił w Polskim Radiu 24, że nowy resort będzie nie tylko nadzorował mienie Skarbu Państwa. - Będzie też takim stricte gospodarczym resortem, który będzie inicjował wspólne działania synergiczne spółek Skarbu Państwa na rzecz przyspieszonego rozwoju - wskazał.

- Wokół Polski oznaki spowolnienia (gospodarczego) są i musimy na to reagować. Jedną z tych reakcji, jedną z wielu reakcji, które chcemy wprowadzić w życie, jest większe, prorozwojowe wykorzystanie potencjału spółek Skarbu Państwa - wyjaśnił. - Temu służy powołanie tego resortu, który zbierze ten rozporoszony nadzór - dodał.

Podkreślił, że nie będzie powrotu do modelu realizowanego przez resort Skarbu Państwa. - To był resort, który wprost wyrastał z resortu przekształceń własnościowych, czyli miał za swoje główne zadanie prywatyzowanie, pozbywanie się majątku przez państwo - powiedział. Jego zdaniem prywatyzacja w czasach poprzedników PiS często przybierała kształt grabieży majątku narodowego.

- Przyjęliśmy zupełnie inną filozofię. Ta filozofia to jest zebranie tego wszystkiego, co jeszcze państwu po tych latach grabieży zostało, ale też i odzyskiwanie firm, które zostały wcześniej sprzedane - wskazał Sasin.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tajwan w Jaworznie? To auto mogłoby zdobyć rynek europejski.

Fabryka półprzewodników i produkcja aut elektrycznych - na tego rodzaju współpracę z Tajwanem liczy wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros. Jego zdaniem samochód, który może powstać dzięki tej współpracy będzie miał naprawdę dobrą technologię, mógłby zdobyć rynek europejski.

Motyka: CPN powinien zostać przedłużony przynajmniej do połowy czerwca

Rządowy pakiet Ceny Paliw Niżej powinien zostać przedłużony przynajmniej do połowy czerwca - ocenił we wtorek minister energii Miłosz Motyka. Zastrzegł jednocześnie, że decyzja o ewentualnym przedłużeniu programu będzie wynikała z rekomendacji ministra finansów.

Zgri arc

Nowoczesne rozwiązanie znacząco poprawiło bezpieczeństwo pracy górników w PGG

W tym roku Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych zapowiedział realizację dwóch wielkozakresowych projektów wierceń kierunkowych. Średnie ujęcie metanu z wykonanych odwiertów wynosiło ponad 18 m sześc. na minutę, co znacząco wpłynęło na poprawę parametrów bezpieczeństwa prowadzonych robót eksploatacyjnych.

Bezpieczniej na katowickich drogach. Prezydent: Bardzo dobry efekt daje strefa Tempo 30

Wydział Transportu Urzędu Miasta Katowice podsumował poziom bezpieczeństwa na katowickich drogach w 2025 roku. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba wypadków na katowickich drogach zmniejszyła się o blisko 49%. W 2025 r. w Katowicach w wyniku wypadków rannych zostało 167 osób - o 144 mniej niż 10 lat temu. Natomiast w strefie Tempo 30 odnotowano 10 wypadków drogowych, co oznacza spadek o blisko 65% w stosunku do roku 2014 - ostatniego przed wprowadzeniem strefy. Materiał przekazany radnym Rady Miasta został opracowany na podstawie danych Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.