Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 738.80 USD (-2.27%)

Srebro

76.67 USD (-4.21%)

Ropa naftowa

99.23 USD (+4.97%)

Gaz ziemny

2.71 USD (+1.73%)

Miedź

6.02 USD (-0.48%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 738.80 USD (-2.27%)

Srebro

76.67 USD (-4.21%)

Ropa naftowa

99.23 USD (+4.97%)

Gaz ziemny

2.71 USD (+1.73%)

Miedź

6.02 USD (-0.48%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Izabela Kloc: Stworzyliśmy dobrą przestrzeń do debaty o sprawach Śląska, Polski, Europy i świata

1689659147 sl materialpartnera

fot: Materiał partnera

fot: Materiał partnera

+3 Zobacz galerię

Podczas dziewiątej konferencji Śląski Ład prof. Andrzej Zybertowicz mówił o zagrożeniach, jakie niesie nieokiełznany rozwój technologii cyfrowych. To było jedno z najciekawszych wystąpień w dotychczasowym cyklu konferencji. 

- Każda z konferencji w ramach cyklu Śląski Ład jest o czymś ważnym. Staramy się trzymać rękę na pulsie europejskich i światowych wydarzeń, umieszczając w ich kontekście sprawy polskie i regionalne. Tak było i tym razem. Szanse oraz zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji to pytania o przyszłość cywilizacji - mówi Izabela Kloc, pomysłodawczyni konferencji. 

Swoje przesłanie do uczestników konferencji skierowali: Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz premier Mateusz Morawiecki. 

- Bardzo bym chciał, aby Polska wykorzystała szanse, jakie otwiera przed nami koncepcja Międzymorza i mówiąc językiem Friedmana, stała się nową Japonią czy nowymi Stanami Zjednoczonymi, ale ściągnąwszy nieco wodze fantazji, zadowoliłbym się i tym, aby Polacy w 2049 roku cieszyli się takim poziomem i taką jakością życia, jak obywatele najzamożniejszych państw europejskich - napisał wicepremier Jarosław Kaczyński.

- Nikt nie ma wątpliwości, że efektywna transformacja cyfrowa jest koniecznym warunkiem rozwoju firm i społeczeństwa, a co za tym idzie całej gospodarki zarówno tej narodowej, jak i światowej. Niestety zdobycze technologiczne mogą być narzędziem wykorzystywanym w złych celach, zaś Internet stać się może wizualnym polem wojny hybrydowej i przestrzenią dla cyberataków, co obecnie możemy obserwować dosyć często. Dlatego rozwój cyberbezpieczeństwa i pogłębianie zaufania obywateli do świata cyfrowego jest i pozostanie w kolejnych latach jedną z najistotniejszych w polityce wewnętrznej oraz międzynarodowej spraw - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Ogromne emocje wzbudziło wystąpienie prof. Andrzeja Zybertowicza, doradcy prezydenta RP Andrzeja Dudy, znanego socjologa i publicysty.

- Powstrzymywanie nieokiełznanego rozwoju technologii cyfrowej jest w naszym wspólnym interesie, w interesie wszystkich Europejczyków - przekonywał prof. Andrzej Zybertowicz.

Prezydencki doradca tłumaczył, że nie jest wrogiem technologii, ale obawia się bezkrytycznego entuzjazmu. Ocenił, iż rozwój sztucznej inteligencji powinien spowolnić, by dać czas na refleksję i zbudowanie mechanizmów zabezpieczających przed negatywnym skutkami technologii. To jednak nie będzie łatwe, bo wielkie korporacje nie zgodzą się na rozwiązania, które ograniczą ich zysk.

W konferencji wzięli również udział przedstawiciele rządu: Paweł Jabłoński - wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Lewandowski - wiceminister cyfryzacji i Piotr Pyzik - wiceminister aktywów państwowych. 

- Siła nie tylko ekonomiczna, ale także siła polityczna wielkich korporacji jest dzisiaj tak duża, że jeśli jakiekolwiek państwo czy organizacja, jak Unia Europejska, podejmie próbę walki z nimi poprzez wprowadzenie ograniczeń, kontroli, systemów nadzoru albo wręcz spowolnienia, to przecież oni będą się bronić - zauważył Paweł Jabłoński.

- Niektórzy chcieliby używać tej technologii do sprawdzenia, czy człowiek może dostać kredyt, czy mógłby być zatrudniony, czy on odpowiada - według algorytmów sztucznej inteligencji - obrazowi pracownika, którego szukamy - dodał wiceminister Paweł Lewandowski.

- My nie odchodzimy od naszych założeń i realizujemy zrównoważone prowadzenie przemysłu. Energetyka musi być polska, musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Przyszłość polskiego przemysłu to rozwój metalurgii, chemii, sektora IT. Mix energetyczny bez węgla w ciągu 25 lat jest niemożliwy. Za krótko, by z tego wyjść. OZE i atom to jest przyszłość, ale żeby w kontakcie nie zabrakło prądu do naładowania smartfonu, to musi być nasz prąd, z naszych surowców produkowanych w naszym kraju - podsumował wiceminister Piotr Pyzik. 

W konferencji wziął udział również Mariusz Wielkopolan, prezes JSW Nowe Projekty.

- Dyskutując o przyszłości Europy nie zapominajmy, że unijna polityka klimatyczna zaczyna się tysiąc metrów pod ziemią, w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Bez tego surowca i jego pochodnych trudno sobie wyobrazić rozwój energetyki odnawialnej, z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi. Śląsk jest kluczowym regionem dla powodzenia europejskiej transformacji energetyczno-gospodarczej - powiedział prezes Mariusz Wielkopolan.

We wrześniu odbędzie się X, jubileuszowa edycja konferencji Śląski Ład.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

CBA w resorcie klimatu zabezpiecza dokumenty dotyczące programu Czyste Powietrze

Centralne Biuro Antykorupcyjne we wtorek zabezpiecza dokumenty dotyczące programu "Czyste Powietrze"; śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Europejska - przekazał Jacek Dobrzyński. Funkcjonariusze byli m.in. w siedzibie resortu klimatu, co potwierdził rzecznik tego ministerstwa.

Majówka 2026: TOP miejsca i atrakcje na wypoczynek

Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku – czas, gdy wiele osób decyduje się na krótki wyjazd, odpoczynek od codziennych obowiązków i zmianę otoczenia.

ZUS przeliczył 219 tys. emerytur i rent czerwcowych. Śląskie z rekordami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył ponowne ustalanie wysokości emerytur czerwcowych. Zgodnie z przepisami dotyczyło to świadczeń przyznanych lub przeliczonych w czerwcu w latach 2009–2019 oraz powiązanych z nimi rent rodzinnych. W województwie śląskim było najwięcej świadczeń do przeliczenia, bo 28,8 tys. Tutaj też średnia podwyżka okazała się wyższa od średniej krajowej.